Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на 4 квартала са решени на протест срещу спиране на топлата вода

Снимка: Топлофикация София

Живеещите в кварталите „Студентски град“, „Витоша“, „Малинова долина“ и „Дървеница“ не изключват да преминат и към протестни действия, заради спирането на топлата им вода за два месеца.

В момента върви онлайн петиция, в която са се подписали над 2000 души, недоволни от решението, което „Топлофикация София“ обяви в края на миналата седмица. Гражданите са притеснени най-вече от опасността  за разпространение на зарази, още повече в условията на епидемията от коронавирус. Те негодуват и срещу късното публикуване на официалната информация, което ще затрудни преминаването към друг източник на топлоподаване.

Живеещата в „Студентски град“ Даниела Стефанова, както и нейните съкварталци, а и всички засегнати, са притеснени как ще се справят в условията на епидемична обстановка без топла вода:

„Защо трябва да се връщаме в началото на миналия век?! Неслучайно от Националния оперативен щаб подчертават, че високата хигиена е фактор за предотвратяване на заразата.“

Даниела Стефанова е изпратила писма с изразеното несъгласие от спирането на топлата вода заради планираните реконструкции към Столичната община, Столичния общински съвет, националния омбудсман и Комисията за защита на потребителите.

Становища към отговорните институции са изпратени и от Националното представителство на студентските съвети (НПСС)в България.

„40 хиляди студенти живеят в този квартал, а гражданите са над 100 000. Сесиите са удължени. Ако трябва ще се обърнем към премиера! Досега профилактиките са били са по 10-ина дни“, заяви председателят на НПСС Даниел Парушев.

Един от аргументите на изпълнителния директор на „Топлофикация София“ Александър Александров за започване на плановия ремонт е усвояването на средствата от Европейската банка за възстановяване и развитие до края на годината. Той посочи също, че за последните 3 г. над 40 аварии са възникнали по магистралния тръбопровод, захранващ четирите столични квартала.

И макар предвиждащите се реконструкции да засягат само 2 шахти по него, топлоподаването по него трябва да се спре изцяло, тъй като начинът на захранване на „ТЕЦ Изток“, откъдето той идва, е на лъчев принцип и не може да се работи локално, както в останалите топлорайони.

Зам.-председателят на СОС и председател на комисията по инженерна инфраструктура в Съвета Прошко Прошков призова директора на „Топлофикация София“ да информира по-рано засегнатите граждани от едно такова решение за ремонт, за да могат да преминат към алтернативни източници на топлоподаване. Но ако някои от жителите на „Студентски град“, „Витоша“, „Малинова долина“ и „Дървеница“, могат да си купят бойлери, то за студентите, а и за други граждани, този вариант е невъзможен. Ето защо засегнатите от реконструкциите в тези квартали не изключват и преминаване на недоволството в протест.

Чуйте звуковия файл за подробности.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени