Бившият американски президент Барак Обама подкрепи протестите за расова справедливост в страната, които започнаха след смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд в ръцете на полицията в Минеаполис. Обама посочи, че случващите се цялата страна демонстрации могат до доведат до промени.
Първите си видеокоментари предшественикът на Доналд Тръмп направи по време на онлайн връзка с активисти. Обама призова властите да преразгледат политиките си за използване на сила.
46-годишният Флойд загина от задушаване по време на арест миналата седмица. Полицаят сложил крак на врата на Флойд е обвинен в убийство. Обвинения в помагачество при убийство бяха повдигнати към останалите полицаи, участвали в ареста. Смъртта на Флойд в ръцете на органите на реда доведе до масови протести.
В коментарите си във вторник Обама заяви, че мотивацията на протестиращите може да послужи като вдъхновение за по-мащабна промяна.
„Нека използваме това, за да можем най-накрая да въздействаме“, каза Обама.
Другите трима живи бивши президенти - Джими Картър, Джордж Буш-младши и Бил Клинтън също реагираха с изявления срещу расизма.
Изявленията им съдържаха пряка или косвена критика към президента Доналд Тръмп, който осъди неколкократно убийството на Флойд, но беше критикуван, че не е заел твърда позиция срещу расизма и не е показал разбиране спрямо обществения гняв в САЩ срещу полицейската бруталност към афроамериканците.
Бившият президент Джими Картър заяви, че са нужни повече действия срещу расовата дискриминация от страна на полицията и на правосъдната система. Той заклейми "неморалните икономически несъответствия между белите и чернокожите".
"Имаме отговорността да създадем свят на мир и равенство за нас и за бъдещите поколения", подчерта Картър.
"Фактът, че много афроамериканци, особено младите мъже от афроамерикански произход, са тормозени и заплашвани в собствената си страна, представлява ужасяващ провал", заяви вчера президентът Буш-син.
Бил Клинтън нарече смъртта на Флойд "поредната от дълъг списък с трагедии и несправедливости и болезнено напомняне, че расата на човека все още определя това как той ще бъде третиран в почти всички аспекти на живота в Америка".