Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изграждат втората клетка на депото в Братово

Община Бургас проведе тръжна процедура и сключи договор за изпълнение на Фаза 2 от експлоатацията на регионално предприятие за управление на отпадъците "Братово - запад".

Процедурата включва проектиране и изграждане на Клетка №2 на депото, ретензионен басейн за инфилтратни води РБ 2, довеждаща и обслужваща инфраструктура на Клетка 2, отводнителна площадкова инфраструктура за бъдещата Клетка №3, реконструкция и разширение на пречиствателна станция за отпадни води.

Новината съобщи Община Бургас, след като преди ден информира, че ще изпълни техническа рекултивация на излязлото от експлоатация през 2015 г. старо депо Братово.

След съгласуване на инвестиционния проект, строителството ще се извърши за срок от 360 календарни дни. Същевременно ще бъде изготвен и технически инвестиционен проект за рекултивация на Клетка 1, който да бъде изпълнен след нейното закриване.

Стъпките за осигуряване на допълнителен капацитет и разширяване на регионалното депо за смесени битови отпадъци "Братово - запад" бяха предприети още през 2019 година от Регионалното сдружение за управление на отпадъците - регион Бургас.

С изграждането на Клетка 2 ще се осигури полезен обем за 518 510 кубически метра отпадъци. Едновременно с това ще бъде осигурена необходимата инфраструктура за екологосъобразно третиране на цялото количество неопасни отпадъци, генерирани на територията на общините от Регион за управление на отпадъците - Бургас, включващ общините Бургас, Камено, Айтос, Карнобат, Несебър, Поморие, Руен, Средец и Сунгурларе.

Увеличаването на капацитета на депото е продължение на Фаза 1, финансирана  от Оперативна програма "Околна среда" 2007-2013 г., в рамките на която е изградена първа клетка и цялата инфраструктура на регионалното съоръжение.

Финансирането на обекта се извършва от деветте общини пропорционално, на база депонираните в Клетка 1 отпадъци за предходен период.

Днес акцент в политиките на ЕС са климатичните промени и поетапно преминаване към кръгова икономика, целяща ограничаването на отпадъците до минимум. Това от своя страна ще намали екологичното замърсяване, ще засили иновациите и конкурентоспособността и ще облекчи проблемите с набавянето на суровини. Важно е да разберем, че промяната започва от осъзнатата ни гражданска отговорност за състоянието на околната среда и че е време да преминем към активни действия за разделно събиране на отпадъците.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени