Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фед: Съществува значителна несигурност по отношение на икономическото възстановяване

Докато обществеността не е уверена, че болестта е овладяна, е малко вероятно пълно възстановяване

Джером Пауъл, председател на Федералния резерв
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Продължителността и силата на икономическото възстановяване на САЩ остават много несигурни въпреки някои положителни показатели, предупреди във вторник председателят на Федералния резерв Джером Пауъл.

Продължителният икономически спад вероятно ще увеличи още повече разликите в неравенството, заяви централният банкер при представянето пред Банковият комитет на Сената на САЩ на редовния шестмесечен доклад на Фед за провежданата парична политика.

Колкото по-продължителна е кризата, толкова по-големи са шансовете за по-дългосрочни щети като постоянната загуба на работни места и закриване на бизнеси, предупреди Джером Пауъл.

Ръководителят на ФЕД изтъкна, че пълно икономическо възстановяване е малко вероятно, докато продължава да съществува пандемията от коронавирус, като добави, че централната банка е "ангажирана да използва пълният си набор от инструменти за подкрепа на икономиката и да помогне да се гарантира, че възстановяването от този труден период ще бъде възможно най-силно".

"Докато обществеността не е уверена, че болестта е овладяна, е малко вероятно пълно възстановяване", посочи Пауъл в показанията си пред Сенатския банков комитет.

Той все пак посочи, че показатели като неотдавнашния доклад за работните места и днешните данни за продажбите на дребно сочат, че икономиката на Съединените щати може би е в начален етап на възстановяване.

По време на тази фаза равнището на безработица вероятно ще намалее значително, тъй като все повече хора се връщат на работа, каза Пауъл, добавяйки обаче, че заетостта ще остане далеч под нивото от февруари.

Фед е "силно мотивиран" да съдейства за връщането на безработица обратно към нивата от преди пандемията, заяви той.

Федералният резерв следи отблизо нивото на функциониране на пазара, за да определи дали да увеличи или да намали покупката си на корпоративни облигации, каза Джером Пауъл. "Не виждам Фед да се движи през облигационния пазар като слон", посочи той, твърдейки, че централната банка вместо това "иска да бъде там, ако нещата се обърнат в отрицателна посока".

Повод за неговите коментари даде вчерашното решение на Фед да започне директни покупки на корпоративни облигации като част от серията мащабни мерки на централната банка за стимулиране на икономиката и подобряване на ликвидността.

Освен това централният банкер заяви, че Фед не обмисля прилагането на цели за нивата на доходност (реалните лихви) на държавните облигации, освен ако реалните лихви не се повишат "много" и централната банка иска да ги задържи ниски, за да поддържа приспособяващата и стимулираща парична политика.

Пауъл също така посочи, че федералният бюджет на САЩ е на "неустойчив път от години". Той отбеляза, че дългът расте по-бързо от икономиката, като предупреди, че данъците на бъдещото поколение ще бъдат изразходвани за обслужване на дълга, натрупан от предишните.

Въпреки че разполагат с много фискална и кредитна мощ, САЩ трябва да се „върнат“ към устойчиви нива, твърди Пауъл, отбелязвайки обаче, че въпросът трябва да бъде приоритет след възстановяването на икономиката от настоящата коронавирусна криза.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна