Администрацията на американския президент Доналд Тръмп отмени условие за оставане в страната за обучение. До решението се стигна, след като университетите Харвард и Масачузетския технически институт заведоха иск срещу правилото.
Отмяната на изискването е утеха за хилядите международни студенти, които бяха изправени пред риск от депортиране.
Миналата седмица администрацията разпореди, че за да остане в страната, всеки международен студент е необходимо да посещава поне един курс лице в лице. Това се превърна в предизвикателство за университетите, които трябваше да променят вече оповестени планове в отговор на пандемията от Covid-19. Студентите от своя страна бяха застрашени от възможността да се наложи да прекъснат образованието си, като в някои случаи в последната година от обучението си по време на изследователска работа.
Харвард и MIT подадоха иск за блокиране на политиката и по време на изслушване във федерален съд в Бостън съдията обяви, че училищата и федералното правителство са постигнали споразумение. Окръжният съдия Алисън Бъроуз потвърди, че двете страни са постигнали споразумение, като правителството ще "отмени тази политика" и предишните инструкции, дадени през пролетта, ще бъдат върнати отново в сила.
Редица университети и образователни асоциации се обявиха в подкрепа на иска. Към тях се включиха Google, Twitter, Facebook и други технологични компании.
Преди дни Доналд Тръмп определи като "ужасно" виртуалното обучение на фона на коронавирусната криза и заплаши да намали финансирането на федералните училища, ако те не отворят отново през есента.
Тогава той се се срещна с местни власти във връзка с повторното отваряне на училищата и заяви, че според него политическите му съперници искат училищата да останат затворени, тъй като това е "добре за тях политически".