Чудната градина съществува от няколко години и нейното име е неслучайно избрано, защото подсказва своето новаторство и своя риск да не успее да намери разбиране сред обществото и институциите. С годините обаче от чудна и странна градината се превърна в доказателство, че, когато обединени около една идея хора се борят за нейния успех, то той не закъснява.
В „Чудната градина“ са наети на работа 22 лица със специални потребности - хора, за които от десетилетия се твърди, че не могат да работят и да печелят сами парите си. Днес на някогашното буренясало пространство, общинска собственост, вече са изградени четири оранжерии, в които с много любов се отглеждат зеленчуци и цветя. Повече за проекта и за наградата и как кризата с COVID-19 засегна и този отрасъл, чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.
„Чудната градина“ не е просто проект, а сбъдната мечта на много хора, които са убедени, че всеки човек заслужава да получи своя шанс за реализация, независимо от битуващото от години мнение в България, че определени групи хора могат принудително да бъдат поставени в ситуацията на чисто физическо съществуване.
Цел във всеки един ден, конкретно занимание, нови умения и отношение както към равен получават 22 лица с интелектуални затруднения в Добрич. Успехът на проекта, неговата социална значимост и непрекъснатата посока напред, с която се движи градината, не остават незабелязани от Фондация „Лале“, която раздава едни от най-престижните награди в неправителствения сектор. По думите на председателя на фондация „Николай Чудотворец“ и един от създателите на „Чудната градина“ Мария Методиева наградата за най-добър проект на 2019 година е изключително важна за всички.
В „Чудната градина“ се отглеждат различни сезонни зеленчуци и цветя, но и тук, както навсякъде неблагоприятните метеорологични условия тази година, съчетани с кризата около COVID-19 са дали и продължават да дават своето отражение. По думите на управителя на градината д-р Хасан Ефраимов макар и запланувана до последната подробност, стопанската им година ги поставя пред редица предизвикателства и трудности.
За щастие до този момент нито един от работниците в градината не е заразен с коронавирусната инфекция, макар че работата не е прекъсвала, допълва д-р Ефраимов. Увеличаването на броя на заразените през последните седмици в България обаче буди нова тревога.
За да оцеляват финансово и да гарантират заплатите на работниците си в „Чудната градина“ не спират и работата си по различни проекти, за които разказва Мария Методиева.