Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осми пореден ден на антиправителствени протести

| обновено на 16.07.20 в 23:54
Снимка: БГНЕС

"Да защитим демокрацията - ден осми" - под този наслов пред сградата на президентството и пред тази на бившия Партиен дом премина поредната антиправителствена демонстрация вчера.

Протестиращите проведоха редовното си шествие покрай Народното събрание, минаха през "Орлов мост" и продължиха по бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" и улица "Граф Игнатиев", след което отново се върнаха в пространството между Министерския съвет и Президентството.

Протестът протече спокойно. Късно вечерта, обаче протестиращи изградиха жива верига пред кордона от полицаи, като се хванаха за ръце. По този начин те се опитаха да предотвратят евентуални сблъсъци с органите на реда. Реакцията на хората беше провокирана от факта, че на площада се появиха представители на футболни агитки.


Демонстрацията в центъра на София беше за осми ден с искания за оставки на правителството и на главния прокурор. 

Към протеста в София се присъединиха и протестиращи от Бургас. Те донесоха българското знаме, което бе поругано, а след това забито на плажа в "Росенец". 

В триъгълника на властта беше направено и импровизирано футболно игрище – с врата точно под прозорците на Министерски съвет и кукла, олицетворяваща премиера. Протестиращите се редуваха да бият дузпата един след друг в знак на протест. Другата новост беше стол от инквизицията, на който бяха поставени цветя и плакат с лика на Борисов.


От мощната озвучителна уредба на площада звучаха песни на възрожденци, както и бардовете от началото на демократичните промени в България. 

"Маринов, чао", "Борисов, чао", "Гешев, чао", "Изгорихме боклука на Европа, сега е ред да изгорим и нашия", гласяха плакати, издигнати от протестиращите.

Снощи със своя официална трибуна и озвучителна уредба в гражданските протести се включи Сдружение БОЕЦ. Там бяха опънати лозунги за свобода и справедливост, както и призив: "Освободете Иванчева и Петрова!". На площад "Независимост" се развяваха сините знамена на Националния синдикат "Защита".

Кордонът около площада пред сградата на Министерския съвет не беше толкова плътен, полиция имаше и пред официалния вход на президентството, както и пред официалната трибуна на сдружение БОЕЦ, което последните вечери присъстваше на протеста със свои участници, но не и със своя официална трибуна, а от тази група, която се намира на т.нар."триъгълник на властта" на площад "Независимост" също се скандираше "Оставка!".


В социалните мрежи бяха разпространени призиви протестът да бъде най-мащабният досега.

В Пловдив имаше две шествия - едното по главната улица, другото трябваше да потегли от другата страна на улицата, от бул. "6-и септември.

Поредният граждански протест в Благоевград се раздели на две. Недоволни от управлението и мутризацията на властта се събират на централния площад, а десетки автомобили се запътиха към столицата да заявят категоричното искане за оставки на правителството и главния прокурор.


Предимно млади хора от цялата област се събраха на изхода на Благоевград и с развети знамена и плакати тръгнаха за София.

Много български студенти в чужбина се включват в протестите.

Сред участниците имаше хора на различна възраст, като основното ядро е от 30 души, които всяка вечер се включват в шествието. Продължава и подписката да бъде отменено решението на Общинския съвет за спорния път в парк „Росенец“.

Над 200 души участваха в поредния ден на протести в Бургас. Участниците се събраха през сградата на Община Бургас и с възгласи „Мафия!“, “Оставка!“, “Протестът е за вас, елате при нас!“ преминаха по булевард „Богориди“ към Морската градина.

Исканията са за оставка на правителството и на главния прокурор и въвеждане на електронно гласуване. Според участниците трите оставки на ключовите министри в кабинета не са достатъчни и целта на премиера е да намали напрежението, но протестиращите са категорични, че не е нужна реформа в правителството, а смяна на властта.

На протеста отново се забелязаха политически фигури, въпреки че в предните дни имаше призив да не се политизират действията на протестиращите. В демонстрацията се включиха представители на партия „Възраждане“, на "Средна европейска класа", „Движение България на гражданите", Движение „Антимафия“, Организацията за закрила на българските граждани.

Поредна вечер на недоволство в Ямбол. Протестиращите са категорични, че поисканите оставки няма да тушират напрежението.

Пред сградата на община Ямбол за пета вечер се събраха протестиращи. Протестът прерасна в шествие по главните улици.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна