„Припряно и бързо организаторите на протестите поискаха да има бързи промени и даване на оставка в следствие на определено запъване и разнопосочни сигнали се стига до ескалация и последваща радикализация в действията. Има разминаване във възприемането на понятията. Това, което е заявено за следващата седмица, е гражданско неподчинение, не национална стачка“. Това каза пред БНР проф. Росен Стоянов, преподавател по политически комуникации в НБУ.
По думите му се оформят два дефицита и едно усещане, които са довели до точката на пречупване – тотален дефицит на справедливост и дефицит на лидерство, и усещане за корупция.
„Младите хора не са там заради социални искания, а заради тези усещания и дефицити, които са интелектуализирани, неща на по-различно ниво от ежедневието. Техният стандарт на живот не е нисък... Съвременното лидерство е друго, то трябва да говори на други активни хора и няма начин със старите думи и фрази да общуваш с тези хора“.
Пред „Хоризонт“ проф. Стоянов допълни:
„Стигне ли се до момента на прагматизирането, до формиране на кандидати, които участват в демократичния изборен процес, нещата ще се разводнят и ще се появят неща, които рязко ще разделят хората“.
Интервюто с проф. Росен Стоянов можете да чуете в звуковия файл.