Eмисия новини
от 22.00 часа
Българско национално радио © 2021 Всички права са запазени

Parlamenti hodhi poshtë mocionin e mosbesimit kundër qeverisë

| обновено на 21.07.20 в 13:09
Снимка: BGNES

Mocioni i pestë i mosbesimit kundër qeverisë së Bojko Borisovit nuk arriti ta rrëzojë pushtetin. Mocioni dështoi në saje të votave të GERB-it dhe të Patriotëve të Bashkuar.

“Pro” rrëzimit të qeverisë votuan 102 deputetë nga Partia Socialiste Bullgare dhe Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë. “Kundër” ishin 124 deputetë nga koalicioni i shumicës në pushtet. 11 deputetë abstenuan.

BSP kërkoi mocion mosbesimi ndaj qeverisë më 16 korrik për shkak të korrupsionit, në sfondin e protestave të përditshme në vend, që këmbëngulin për dorëheqjen e kryeministrit Bojko Borisov dhe të Kryeprokurorit Ivan Geshev.

Pas votimit deputeti nga GERB Manuill Manev iu drejtua opozitës me fjalët se e majta i ka gënjyer njerëzit e rinj, të cilët protestojnë jashtë, dhe se duan që ta shkatërrojnë shtetin. Spas Gërnevski, gjithashtu nga GERB, shpalli se protestat janë një provë pa precedent për revoltë kundër qeverisë së ligjshme”.

Sipas deputetit nga BSP Valeri Zhabljanov tendenca për zgjedhje të parakohshme po mbetet. “Në qoftë se në të vërtetë doni që t’i kuptoni motivet e protestave, atëherë bëni një analizë të hollësishme  politike dhe sociale, sepse pas disa muajsh do të gjendeni në vigjilje të zgjedhjeve”, tha Zhabljanov.

Protestuesit, të cilët bllokuan lëvizjen në bulevardin “Car Osvoboditel” /“Mbreti Çlirimtar”/, thërrisnin “dorëheqje” pas shpalljes së rezultateve të mocionit. Nuk ka befasime, të gjithë e prisnim këtë. Kjo votë mosbesimi nuk ka aspak lidhje me votën tonë. Jona do të vazhdojë, deklaruan para BNR-së përfaqësuesit e protestuesve.

Përpiloi: Ivo Ivanov

Përgatiti në shqip: Vesella MançevaНовините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Най-четени