Sofja përsëri këmbënguli që BE-ja të mos të vonojë negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë dhe të Maqedonisë së Veriut

Në konferencën “Nga Selaniku deri në Zagreb”, të organizuar nga Ministria e Jashtme greke në përkrahje të perspektivës evropiane të vendeve nga Ballkani Perëndimor, Ministrja bullgare e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva paralajmëroi se metodologjia e..

botuar më 20-02-25 2.07.MD

Kontradiktat midis presidentit dhe kryeministrit po thellohen dhe po zgjerohen

Përderisa ditën e diele inspektonte ndërtimin e një autostrade, kryeminist ri Bojko Borisov shprehu pakënaqësi në lidhje me botime në gazetat spanjolle El Periódico dhe El Nacional në të cilat emri i tij komprometohej. Në këtë kontekst ai shprehu..

botuar më 20-02-24 1.46.MD

“Bullgaria në skenën botërore” është theksi i sivjetshëm i “Ambasadorit për një ditë”

Sivjet Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Sofje përsëri është pjesë e nismës “Ambasador për një ditë” . Iniciativa filloi para tri vjetëve dhe organizohet nga përfaqësia diplomatike e Britanisë së Madhe tek ne. Konkursi për ese për nxënëset në moshë..

botuar më 20-02-20 2.09.MD

12 vjet pas Pavarësisë së Kosovës Ambasadori Edon Cana është optimist për marrëdhëniet regjionale dhe bilaterale

Për ne si shtet i ri roli i Bullgarisë është shumë i rëndësishëm, sepse Bullgaria si në vitin 1999, po ashtu dhe në vitin 2008 kishte dhënë një mbështetje të parezervë për Kosovën. Kështu që edhe Bullgaria ka një rol të veçantë në historinë e..

botuar më 20-02-17 11.38.PD

Dinamikë e përshpejtuar në marrëdhëniet me SHBA-në në sfondin e vonesës në lidhjet me Rusinë

Pas takimit të kryeministrit Bojko Borisov me presidentin Donald Trump në SHBA zhvilluar në fund të nëntorit të vitit 2019 shihet një dinamikë në shkëmbimin politik midis të dy shteteve. Për pak më shumë sesa një muaji, nga 8 janar deri më..

botuar më 20-02-12 2.38.MD

Në Sofje Matthew Palmer diskuton të ardhmen e Ballkanit Perëndimor

Zv. Ndihmës Sekretari shtetëror i SHBA-së për çështjet evropiane dhe aziatike Matthew Palmer bisedoi në Sofje për përshpejtimin e integrimit euroatlantik të Vendeve të Ballkanit Perëndimor. Me ftesë të Ambasadores së SHBA-së tek ne znj. Hero Mustafa u..

botuar më 20-02-11 4.09.MD

CETA provokon pyetje që kanë përgjigje të ndryshme

Me 110 vota “pro”, 98 “kundër” dhe 7 “abstenim” Parlamenti bullgar miratoi para pak kohe në lexim të parë Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes Gjithëpërfshirëse për Ekonomi dhe Tregti mes Kanadasë dhe Bashkimit Evropian (CETA). Pritjet janë që..

botuar më 20-02-11 2.56.MD
Presidenti Rumen Radev

Polemikë e ashpër politike pas fjalimit të Rumen Radevit

Fjalimi , me të cilin dje Presidenti Rumen Radev shpalli se heq besimin e tij nga qeveria, sot është tema kryesore për të gjitha mediat bullgare. Nën titullin kryesor “ Lufta e ftohtë u bë e nxehtë ” gazeta “Dnevnik” citon mendimet e dy..

botuar më 20-02-05 1.39.MD
Kryeprokurori Ivan Geshev: “Askush nuk është i paprekshëm nga ligji. Në se kishte ndonjë periudhë të tillë në historinë bullgare pas vitit 1989, ajo është në të kaluarën. Bullgaria po ndryshohet.

Biznesmenë të mëdhenj bullgarë në qendrën e vëmendjes së drejtësisë

Pas biznesmenit Cvetan Vasilev, pronar i Bankës së falimentuar Korporative, i cili akuzohet për krime për 1.4 miliard euro, pas bosit të prodhimit të alkoolit Minju Stajkov me 70 milion euro të sekuestruara, pas familjes Arabaxhievi, milionerë në..

botuar më 20-02-05 1.33.MD
Presidenti Radev (majtas) dhe Kryeministri Borisov

Presidenti Radev ia heq besimin qeverisë

Në një fjalim të drejtuar popullit bullgar Presidenti Rumen Radev shpalli zyrtarisht se ia heq besimin qeverisë, sepse ajo nuk vepron në interes të qytetarëve. Duke nënvizuar se tashmë tre vjet me radhë ai i bën thirrje kabinetit që të punojë në..

botuar më 20-02-04 3.04.MD