Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Отровното трио“ насърчава всички прояви на гражданско неподчинение

Кръстовището при Ректората на СУ отново е блокирано

В ход е подписка в подкрепа на исканията на протеста

| обновено на 11.08.20 в 23:40
Снимка: БГНЕС

Кръстовището при Ректората на Софийския университет отново е блокирано от протестиращите срещу правителството и главния прокурор Иван Гешев. След като сами се отказаха от блокадата на ключовата пътна артерия, демонстрантите я възстановиха и дори призоваха за нощна стража.

Част от палатковия лагер е шатра за дискусионен клуб „Ректората“.

В 34-тия протестен ден сградата на Министерския съвет беше обстрелвана с домати, яйца и зелени бонбони. А утре се планира в пространството между Ректората и Орлов мост да бъде обособено място за спорт и четене.

Наслов на протеста е „Пл. Независимост е нашата Шипка“.

Протестът под прозорците на властта, който традиционно започва от пл. „Независимост” и приключва на Орлов мост, премина спокойно.

снимка: БГНЕС
Организаторите на протеста от „отровното трио“ обявиха, че няма да прекратят гражданското неподчинение, а напротив - ще насърчават всички негови прояви. Така те опровергаха твърдения в социалните мрежи, че ще се откажат от барикадите. Освен това те подадоха пореден сигнал, свързан с корупционни практики с тол системата. Смятат, че обществените поръчки отиват при едни и същи фирми.

„Разходите се увеличават с над 1/3, а стойността на очакваните приходи се е сринала с 50%, което прави тази скъпа инвестиция изключително неефективна и отдалечава нейното изплащане много далече във времето“, каза Арман Бабикян.

На въпрос на „Хоризонт“ какво налага „отровното трио“ да има дарителска сметка на името на адвокат Николай Хаджигенов, те отговориха, че парите им са свършили, а организирането на протестите има разходи.

За задълбочаване на гражданското неподчинение и по-категорични протестни действия след изявлението на „отровно трио“ се обявиха протестиращите в палатковия лагер на Орлов мост. Според тях радикализацията на протестните действия е необходима, защото управляващите отказват да ги чуят, но при запазване на обществения мир: 

„Цялата държава се е превърнала в мафиотска структура“; „Няма да паднат блокадите, напротив, ще се радикализират и както призоваха, ще блокираме институции“.

Блокади на институциите вероятно ще започнат още утре, като първата точка ще бъде Съдебната палата.

снимка: БГНЕС
В ход е и подписка в подкрепа на исканията на протеста.

Нели и Ирина Симеонови, майка и дъщеря от Русе, също се подписаха:

„Искам промяна за младите. Подписът не значи толкова много промяна, аз не мога, но народът може“; „Искам да остана да живея в България – нормално, спокойно“.

Ирина Симеонова останала безработна и затова очаква следващите управляващи да обръщат повече внимание на младите:

„Бях проектен мениджър в българска компания. Отидох да се регистрирам в Бюрото по труда и те ми казаха, че такава позиция няма. Нещо куца“.

Събраните подписи са около 1400.

Тази подписка е в отговор на другата, внесена в Съдебната палата срещу блокадите, заявиха протестиращи.

Блокирани остават възлови кръстовища в центъра на столицата - Орлов мост, подходът към булевард „Цар Освободител“ до президентството и булевард „Княз Ал. Дондуков“ пред Министерския съвет.

снимка: Наталия Ганчовска

снимка: БГНЕС

снимка: БГНЕС

снимка: БГНЕС

снимка: БГНЕС

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна