Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цените на клиничните пътеки се вдигат с 10 на сто

Костадин Ангелов
Снимка: БГНЕС

С 10% се увеличават клиничните пътеки за медицинска дейност. 
Това става възможно, след като беше подписан анекс към Националния рамков договор. 
Над 350 болници ще работят с увеличени средства по клинични пътеки, считано от 1 август. До 126 милиона лева ще се отпуснат в бюджета на НЗОК, за да се покрият договореностите до края на годината.
С 20 лева се увеличават и клиничните пътеки в болничната медицинска помощ, с които ще бъдат покривани разходи за тестове на съмнителни за Covid-пациенти. 
Увеличават се парите и за специализираната и първичната извънболнична медицинска помощ, както и за денталната дейност, обяви министърът на здравеопазването Костадин Ангелов:

„В първичната извънболнична медицинска помощ се предвижда увеличение на цените на всички дейности до 31-ви декември средно с 10 процента и с между един и два лева за дейност, което ще доведе до увеличение на средномесечните плащания за извършената от изпълнителите на първична извънболнична медицинска помощ дейност за последното тримесечие, както и на цените за заплащания на преминал пациент“.

Според анекса най-голямо ще бъде увеличението на клиничната пътека, по която се лекува Covid-19, цената ѝ става 1200 лв.
В денталната помощ се предвижда повишаване на цените на дейностите средно с 10 на сто, с изключение на протезите, като увеличението ще влезе в сила от 1-ви септември. На аптеките, които обработват рецепти за 100 процента платени лекарства от Здравната каса, ще се увеличи заплащането на рецепта също с 10 на сто. Надзорният съвет на Националната здравоосигурителна каса е взел решение с икономиите в бюджета на Касата да започне финансиране на неизплатените дейности на болниците, каза председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров: "Това разбира се, ще стане за сметка и само в рамките на бюджета на закона за Здравната каса за 2020-та година".
Започва тестването по електронната форма на отчитане на общопрактикуващите лекари. 
През следващите два месеца ще бъде представена първоначалната версия на възможността личните лекари да се отчитат електронно в реално време, съобщи зам.-министърът на здравеопазването и председател на Надзора на НЗОК Жени Начева:

„Идеята ни е до края на декември нещата да бъдат оперативно изчистени, съгласувани, така че текстовете, които касаят електронната отчетност не само на общопрактикуващите лекари, но и на като цяло на изпълнителите на медицинска помощ, при болниците знаете, че това е факт, ежедневното отчитане да влязат в сила от 1 януари 2021 г.“.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна