Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Последната българска подводница "Слава'' официално става музей

| обновено на 18.08.20 в 08:50
2
Последната българска подводница "Слава" посрещна първите си посетители.
Снимка: Румен Сарандев

В 9.30 сутринта на 18-ти август - Деня на подводничаря на територията на фирма „Инком“ в гр. Белослав с военен ритуал по случай 66-та годишнина от създаването на Осми отделен дивизион подводни лодки и възстановяването на подводното плаване в България тържествено ще бъде открит музея на подводна лодка „Слава“. Съорганизатори са Съюзът на подводничарите, Военноморските сили на Република България и Фондация Белославско стъкло”, която инициира превръщането на подводницата в музей.

След тържествената част, до 12 часа „Слава-музей” ще бъде отворена за посещение на семействата на подводничарите, които са близо 1000 човека от всички поколения. След 13 часа днес подводницата ще бъде отворена за широката публика.

Всички средства получени от продажба на билетите ще бъдат вложени в дейности, свързани с пълното възстановяване на последната ни подводница. Тя е дълга 76 метра и е широка 7 метра, а максималната дълбочина на потапяне е била 300 метра.  Работното време е от понеделник до събота от 09:00 до 15:00 или с предварително обаждане. За да продължи поддръжката и възстановяването й се събира входна такса за възрастни - 12 лева, а за деца - 6 лева.

В тържествената част ще участва Оркестърът на ВМС, параден взвод, председателят на Съюза на подводничарите капитан І ранг Станко Станков. Ще бъдат наградени изявилите се членове на Съюза, които с над 2 хил. часа доброволен труд са помогнали за автентичното реставриране на „Слава”, вкл. на уредите и обзавеждането. След дългогодишните спорове и обсъждания от Съюза на подводничарите са доволни, че подводницата ще бъде запазена. Това разказа за Радио Варна Павел Димитров, бивш командир на свързочна бойна част. 

По думите му след запазването на „Слава” следващата голяма цел на Съюза на подводничарите е да бъде придобита нова подводница за Военноморския ни флот, макари втора ръка. Само така специалистите от псоследните екипажи на „Слава”, които са около 50 човека ще могат да осъществят поредното възстановяване на подводния флот на България, след като на 1-ви ноември 2011 г. той беше закрит с бракуването на „Слава”, отбеляза Павел Димитров.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна