С проекта си за нова Конституция ГЕРБ предлага премахване на Великото народно събрание и на правото на президента да назначава главния прокурор и председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд. Предлага се намаляване и на броя на депутатите в Обикновеното народно събрание от 240 на 120.
Отношение към избора на „тримата първи“ в съдебната система ще имат само съдебните кадровици. Предлага се и ВСС да бъде премахнат и заменен от съвет на съдиите, който да избира председателите на върховните съдилища с 5-годишни мандати. Със същата продължителност да е и мандата и на главния прокурор, който да се избира от Съвета на прокурорите.
Чрез двата съвета магистратите ще получат право на законодателна инициатива. За интегритета на съдии и прокурори ще следят съдийски и прокурорски инспекторати. Главният прокурор да бъде изслушван два пъти в годината от народните представители и, при разрешение от наблюдаващия прокурор, да отговаря на въпроси за конкретни дела, предлагат от ГЕРБ, но запазват и досегашния Конституционен текст, според който обвинител номер 1 осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори.
Както обеща премиерът, Конституционният съд ще може да бъде сезиран с Индивидуална конституционна жалба за закони, свързани с правата и свободите.
Ако се събере мнозинство за свикването на Велико народно събрание и то приеме предлаганата нова конституция, то ще е последното, защото управляващите от ГЕРБ предлагат всички правомощия на Великото народно събрание - като приемане на нов основен закон, промени в действащия или пък промени в територията и държавното устройство - да стават вече само от обикновено Народно събрание
Правосъдният министър вече няма да има право да предлага кандидати за главен прокурор, но пък отново поема управлението на съдебните имоти.