Четирима души не достигнаха за кворум на свиканото от т.нар. "вътрешна опозиция" в БСП заседание. Опозицията в партията се събра за втори път, но подготви само проект на решения по предложената на ГЕРБ за нова конституция и за предстоящия избор на лидер на БСП.
Присъствали са 86 от 185 членове на Националния съвет.
Между опозицията в БСП и Изпълнителното бюро няма разногласия по обявената вече от Нинова позиция, че партията е категорично против проекта на Конституция, подготвен от ГЕРБ. Съветът обаче допълва:
"Изходът от тази ситуация е в оставката на правителството, на главния прокурор и отказа на парламентарните групи да поемат проучвателен мандат в този парламент".
В проекта на позиция се отправя призив към членовете на БСП да участват активно в антиправителствените протести с настояване за оставката на Борисов и Гешев.
"Смятаме, че действията именно извън парламента в обществото ще бъдат решаващи затова дали ще се допусне предприетият вече опит от управляващите да продължат под някаква нова форма, в нова маска досегашното управление или мнозинството български граждани ще попречат на това тяхно намерение", обяви Янаки Стоилов.
За предстоящия партиен вот за лидер на партията след днешната дискусия също се отправя призив към членската маса да бъде особено бдителна. Юрий Асланов обяви:
"Призовавайки за тяхната бдителност да не допуснат опорочаване. Партията ще даде пример на хората, че тя в действителност се бори с порочните явления, насаждани от политическа партия ГЕРБ".
Все още няма изготвени списъци за гласуване на предстоящия вот в БСП, обяви Калоян Паргов:
"Това са част от притесненията, тъй като вече 10-12 дни преди прекия избор не е ясна още числеността на участниците".
Георги Свиленски определи случилото се като опит за вътрешнопартиен преврат, който цели да саботира прекия избор на председател на партията, който се оргаизира за първи път:
"Усилията на всички сега социалисти, членове на Националния съвет, ръководители на партията трябва да бъдат насочени единствено към провеждане на този пряк вътрешнопартиен избор за председател. Неговата прозрачност, неговата честност, неговата легитимност , защото не може да претендираме за честни избори в държавата , ако не може да проведеме честни , почтени избори вътре в самата партия".
Според Атанас Зафиров разделение в партията няма, има линии на различия в Националния съвет.
Иначе, социалистите са единни за участието на партията и членовете ѝ в антиправителствените протести и против предложения проект на Конституция от ГЕРБ.