Намаляват случаите на незаконна сеч на територията на Североизточна България. Това коментира за Радио Варна Тервел Стефанов от Североизточното горско стопанство.
По думите му от общо 17 625 проверки през миналата 2019 г., при 420 са били открити дървета, отсечени без разрешение. Незаконно добитата дървесина е била 342 куб.м. Тази година проверките за незаконна сеч са били 292, а иззетата дървесина е била 205 куб.м.
При горската сеч има строги правила, каза още Стефанов.
Дърветата и масивите, които предстои да бъдат отрязани, се маркират предварително. За всяко сечище се поставя и табела, в която трябва да са описани номерът на разрешителното за сечта, територията, в която се извършва добивът на дървесина, видът на дървесния вид и датата на издаване на разрешителното. Не е задължително обаче да е упоменато коя е фирмата, която сече в гората, т.е. изпълнителят, каза Стефанов.
Оценяваме и проверяваме абсолютно всеки сигнал за сеч, за който ни сигнализират гражданите, каза Стефанов. Повече от разговора с него може да чуете в звуковия файл.
И още по темата.
Според природозащитната организация WWF, злоупотребите в горите са ежедневие. Затова, ако станете свидетели на изсичане на дървета и смятате, че това се извършва без необходимите разрешителни или по неправилен начин, може да допринесете за опазването на гората като извършите предварителна проверка - на терен, в горския кадастър и в регистрите на Изпълнителната агенция по горите, и сезирате отговорните институции. Най-лесно, но и несигурно като резултат и обратна връзка е да се обадите на телефон 112, приемащ от 2015 г. сигнали и за нарушения в горите. При по-сериозни и значими случаи може да сезирате горските служители на място като поискате проверка относно законосъобразността на сечите и информация дали гората е в защитена зона, дали е стара - над 100-годишна, дали е крайречна, как се опазват дърветата с хралупи и гнездата на защитени видове или чрез заявление за достъп до обществена информация до директора на регионалната дирекция на горите (РДГ) с молба за цялата документация, която би трябвало да съпътства извършването на сечта.
По данни на WWF към 2017 г. незаконният дърводобив в България е между 10 и 25% от общия добив.
Според Тервел Стефанов, това, за което трябва да гледаме при сеч в гората е да потърсим табелата, която обозначава сечището и да се провери контролната горска марка.
Тъй като темата за сечта в гората и дърводобива е сред най-често влизащите в полезрението на гражданите, добре е да знаем, че контролната марка, според изискванията на Закона за горите, се поставя на две места с видим знак, оцветен различно от червен и зелен цвят, понякога и в синьо.
Маркирането е на височина от 130 см. върху ствола на дърветата, както и в основата им и само на дървета, чиито диаметър е над 18 см. Целта е марката да остане видима и след изсичането им. Марката, която е в в основата на дървото, е шестоъгълен печат с размер 3 см.
При открита от горските служители незаконна сеч, дънерът им се маркира с червен знак.
Важен индикатор за сечта е и съотношението на маркираните за сеч дървета спрямо общия брой дървета в гората - така покритието на короните на дърветата не трябва да пада под 70 на сто. Отсичането също така трябва да е равномерно.
Законовите правила за извършване на сеч в горите и инструкция за действия при съмнения за незаконна сеч с илюстрации може да прочетете и да видите в прикачените файлове.