Eмисия новини
от 20.00 часа
Българско национално радио © 2020 Всички права са запазени

Një fotoekspozitë ndjek kthimin e Dobruxhës Jugore në kufijtë e Bullgarisë

Снимка: @RegionalMuseumOfHistoryDobrichBulgaria

“Dobruxha 1940” kështu quhet fotoekspozita  e hapur më 11 shtator në qytetin e Varnës. Ajo është pjesë nga ngjarjet në lidhje me 80 vjetorin nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Krajovës më 7 shtator 1940 dhe rikthimin e Dobruxhës Jugore në kufijtë e Bullgarisë. Materiali i mbledhur me fotografi ndjek ngjarjet  rreth nënshkrimit të traktatit. Vizituesit  mund të shikojnë  dhe sendet personale dhe dokumentet e pjesëmarrësve në nënshkrimin e marrëveshjes. Në ekspozitë është përfshirë prezantim multimedial me titull “Dobruxha thërret”, i cili ndjek ngjarjet që nga vjeshta e vitit 1940. Një pjesë nga fotografitë arkiv, mund ti shikoni dhe online këtu. Ekspozita u përgatit nga Muzeu Regjional Historik në qytetin Dobriç dhe prezantohet në Muzeun Arkeologjik të qytetit Varnë.

Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
Още от