Петчленен състав на Специализираният наказателен съд произнесе присъдите по делото за атентата на летище „Бургас“ преди 8 години.
Ливанците Мелиад Фарах и Хасан ел Хадж Хасан са осъдени на доживотен затвор без право на замяна при специален режим.
Двамата са задочно подсъдими и се издирват с червена бюлетина на Интерпол за атентата, при който загинаха българският шофьор Мустафа Кьосев, петима израелци и самият извършител. Ранени бяха близо 40 души.
Присъдата не е окончателна.
Във финалната си пледоария миналата седмица прокуратурата поиска доживотен затвор без замяна за двамата задочно подсъдими за атентата.
Според обвинителния акт автор на атентата е алжирският гражданин Мохамед Хасан ел Хюсейни. Той е действал в съучастие с ливанците Мелиад Фарах и Хасан ел Хадж Хасан. Тримата били свързани по различен начин с военното крило на радикалното ливанско движение „Хизбула“.
По-рано служебните адвокати на двамата подсъдими заявиха, че няма безспорни доказателства за вината им.
Днес съдът се съгласи с тезата на прокуратурата, че има достатъчно данни за вината на ливанците Фарах и Хасан ел Хадж Хасан, и че те са действали като помагачи на загиналия алжирец Мохамед Хасан ел Хюсеини. Половин час отне на съда да изчете обезщетенията, които подсъдимите трябва да изплатят на наследниците на загиналите и на над 40 пострадали. Те варират от няколко хиляди до няколко милиона лева.
Освен това Фарах и Хасан трябва да внесат над 5 милиона лева в бюджета на съда държавна такса за исковете.
Как коментираха задочните присъди и високите искове адвокатката на Хасан ел Хадж Хасан Жанет Желязкова, тя е служебен защитник, Ивелин Димитров, който представлява единствената пострадала българка, екскурзоводката на фаталната екскурзия, и прокурорката Евгения Щъркелова.
„Тъй като аз нямам никакъв контакт с моя подзащитен, не мога да взема решение единствено и само въз основа на моето вътрешно убеждение. Аз трябва да бъда и запозната с мотивите, които са към присъдата, и чак тогава, евентуално ако установим, че има процесуални нарушения или имаме основания, които да са категорични за отмяна на тази присъда, чак тогава мога да взема решение да я обжалвам“.
„Реално това е една декларативна присъда, която няма да бъде изпълнена, нито по отношение на наказанието, което е определено, нито по отношение на гражданските искове, които бяха уважени от съда в голям размер“.
„Присъдата е спрямо лица, които са обявени за издирване, така че дали ще бъде изтърпяна, или не е въпрос, който тепърва подлежи да бъде развит. Дали ще бъде изтърпяна присъдата, или не е резултат от издирването на лицата“.
До 15 дни ще стане ясно дали присъдите ще бъдат обжалвани пред Специализираният апелативен съд.