Eмисия новини
от 13.00 часа
Българско национално радио © 2021 Всички права са запазени

Bullgarë kaluan me varkë Oqeanin Atlantik

Stefan dhe Maksim Ivanovi
Снимка: Neverest Ocean Row

Ekspedita bullgare e vozitjes NEVEREST (You never rest, until you reach your Everest) përfundoi me sukses. Babai dhe biri – Maksim dhe Stefan Ivanovi kaluan me varkë Oqeanin Atlantik për 105 ditë.

Të dy ata u nisën nga Portugalia më 14 qershor dhe më 6 tetor mbërritën me sukses në Barbados të Karibeve. Brenda kësaj periudhe ata kaluan 4444 milje detare.

Ndalesa e tyre e vetme ishte në ishullin Lanzarote të Ishujve Kanare, ku qëndruan 9 ditë për shkak të një problemi me sistemin e navigimit.

Udhëtimi i tyre ka të bëjë me kauzën “Po! Për jetën!” – Fushatën Kombëtare në përkrahjen e dhurimit dhe transplantimit të Ministrisë së Shëndetësisë që startoi më 5 nëntor të vitit 2019. Sipas të dhënave të ministrisë afro 1200 bullgarë kanë nevojë për transplantim dhe jetojnë me shpresën që një ditë të jetojnë normalisht.


Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.