Grigor Dimitrov arriti në çerekfinalet e turneut Masters në Romë

Në Romë tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov arriti të klasifikohet për herë të dytë në karrierën e vet për çerekfinalet e turneut vendas të serive “Masters 1000”. Dimitrov fitoi me 4:6, 6:4. 6:4 kundër përfaqësuesit të mikpritësve..

botuar më 20-09-18 4.02.MD
Venelin Georgiev

5 medalje për atletët bullgarë nga Ballkaniada

Një titull dhe akoma katër medalje fituan atletët bullgarë në kampionatin ballkanik për adoleshentë dhe adoleshente nën moshën 20 vjeç në Stamboll, bëri të ditur bgathletic.com.  Venelin Georgiev u bë kampion në vrapimin në distancën 200..

botuar më 20-09-14 2.28.MD

Cvetana Pironkova prapë është në ranglistën botërore

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova prapë është në renditjen javore të WTA nën numrin 156 me aktiv nga 430 pika, të cilat i fitoi duke arritur çerekfinalet e Kampionatit të Hapur të ShBA-së . Para saj në ranglistën botërore në vendin e 136 me..

botuar më 20-09-14 10.25.PD

220 sportistë nga 10 shtete marrin pjesë në maratonën në qytetin Kjustendill

220 sportistë nga 10 shtete u regjistruan për maratonën e parë në qytetin Kjustendill. Fitues u bë ukrainasi Artjom Kazban, i cili e kaloi distancën nga 42.195 km për 2 orë e 28 minuta. I dyti është turku Uzeyir Soylemez. I treti është Ismaill..

rinovuar më 20-09-13 2.23.MD

Trajnime falas të futbollit për fëmijët në Bullgari

Bashkimi Bullgar i Futbollit nga1 tetori 2020 fillon një nismë për njohjen e fëmijëve me lojën e futbollit. Lidhur me këtë në 8 qytete të mëdha do të organizohen trajnime falas për djem dhe vajza deri në klasën e katërt .

botuar më 20-09-10 2.44.MD
Cvetana Pironkova

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova humbi në çerekfinalet e Kampionatit US Open

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova humbi në çerekfinalet e Kampionatit të Hapur të ShBA-së me 2 më 1 nga kampionia Serina Uiljams. Për herë të parë Pironkova arriti deri te çerekfinalet e këtij kampionati të fortë, për më tepër pas një mungese..

botuar më 20-09-10 11.29.PD

Canko Cankov - rekordmeni botëror i notit me një shpirt të pathyeshëm

Pasi gjatë vitit të kaluar kaloi me not 44,7 kilometra nga qepi Emine deri në qepin Maslen Nos dhe u bë atleti i vetëm , i cili ka kapërcyer me not ujërat e Gjirit të Burgasit, ai rrit në vetvete edhe një ëndërr tjetër - të mund të përballojë një sprovë..

botuar më 20-09-09 2.56.MD

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova do të garojë në çerekfinalet US Open

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova regjistroi fitoren e katërt pasi u kthye në fushën e tenisit pas një ndërprerjeje trevjeçare dhe do të garojë në çerekfinalet e Kampionatit të Hapur të ShBA-së, US Open. Në tetë finalet në Nju Jork ajo mundi..

botuar më 20-09-08 11.33.PD

Cvetana Pironkova shkon në 1/8 finalet në Nju Jork

Tenistja bullgare u klasifikua për herë të dytë në 1/8 finalet në Nju Jork. Pasi i u kthye në fushën e tenisit, në Kampionatin e Hapur të SHBA-së ajo doli përpara kroates Donna Vekić me 6:4, 6:1. Deri tani Pironkova kishte tri fitore në tri dyluftimet..

botuar më 20-09-06 11.25.PD

Në minutën e fundit futbollistët bullgarë humbën fitoren kundër Irlandës

Skuadra e Bullgarisë filloi me rezultat baras në grupin e katërt të Ligës B nga turneu i UEFA-s – Lidhja e Kombeve. Ndeshja e bullgarëve me skuadrën e Irlandës mbaroi 1:1. Mikpritësit në Sofje realizuan gol në minutën e 56, por mysafirët e barazuan..