Kampioni Evropian Ergünal Sabri: Boksi është art

Ergünal Sabri-Ogi fitoi një kupë dhe medalje të artë për Bullgarinë në turneun memorial “Živorad Rajshiç Rajsha” zhvilluar në qytetin serb Shabac. Në turneun më 23-24 nëntor ai garoi për Skuadrën Kombëtare të Boksit. “ Morën pjesë vetëm..

botuar më 19-12-05 2.05.MD
Dimitër Berbatov

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov është në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov hyri në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United. Klasifikimi është i sajtit anglez talksport.com. Theksohet, se ish futbollisti i kombëtares bullgare është gol-mjeshtri i Ligës së Lartë për sezonin e viteve..

botuar më 19-12-03 10.18.PD

“Lludogorec” ka nevojë për një pikë që të vazhdojë në Ligën e Evropës

Skuadra “Lludogorec” arriti rezultat baras kundër CSKA-Moska në një ndeshje-revansh nga faza grupore e Ligës së Evropës. Në minutën e 68 “Lludogorec” shënoi një gol kundër Claudiu Keșerü. Në minutën e 76 skuadra ruse gjithashtu shënoi gol me goditjen e..

botuar më 19-11-29 12.54.MD
Kallojan Mahljanov - Kotooshu

Bojko Borisov: Kotooshu është ambasadori i vendit tonë dhe i BE-së

Kryeministri Bojko Borisov u takua me sportistin bullgar i sumos Kallojan Mahljanov – Kotooshu. “ Sumoja është një sport perandorak, më i njohuri në Japoni, kurse Kotooshu është ambasadori i Bullgarisë dhe i BE-së në këtë vend aziatik” – tha..

botuar më 19-11-28 11.55.PD
Ivet LLallova

Ivet Llallova u bë “Atletja e Ballkanit” për vitin 2019

Vrapuesja më e mirë bullgare Ivet Llalova mori njohjen e radhës për rezultatet e saj të mira gjatë vitit 2019. Ajo ishte zgjedhur për “Atlete të Ballkanit” në ceremoninë që organizohet për vit të nëntë me radhë nga Asociacioni i Federatave..

botuar më 19-11-28 10.45.PD

Një klub i Urugait e vuri flamurin bullgar mbi fanellët

Klubi i Urugait Danubio respektoi rrënjët bullgare duke vënë flamurin bullgar në ekipin e tretë për këtë sezon. Danubio u themelua më 1 mars të vitit 1932 nga dy emigrantë bullgarë – Migel (Mihaill) dhe Huan (Ivan) Lazarof, ndërsa emrin e klubit e dha nëna..

botuar më 19-11-25 3.54.MD

Bullgaria është në grupin A në eliminatoret Euro 2020

Në selinë e UEFA-së në Nion u hodh shorti për eliminatoret për Kampionatin Evropian të Futbollit - Euro 2020. Skuadra bullgare është në grupin “A” bashkë me ekipet e Islandës, Hungarisë dhe Rumanisë. Rival i kombëtares bullgare do të jetë Hungaria. Ndeshja..

botuar më 19-11-22 2.11.MD
Vensan Kirkorov (majtas) dhe Rami Kiauan

Tre tituj për boksierët bullgarë në Kosovë

Tre tituj fituan boksierët bullgarë në Turneun Ndërkombëtar të Boksit “Adem Jashari” në Prishtinë të Kosovës. Kampionë u bënë Vensan Kirkorov (64 kg), Rami Kiauan (75 kg) dhe Kristijan Nikollov (81 kg). Në turne morën pjesë boksierë nga Shqipëria, Çekia,..

botuar më 19-11-19 3.17.MD

Kombëtarja jonë e futbollit ndërpreu serinë e humbjeve me fitore kundër Çekisë

Skuadra bullgare e futbollit fitoi ndeshjen kundër Çekisë me rezultat 1:0 si mikpritëse në ndeshjen e fundit të kualifikimeve për Kampionatin Evropian gjatë verës së ardhshme. Kështu futbollistët bullgarë i dhanë fund serisë negative të humbjeve që..