Bullgaria fitoi më shumë medalje në turneun e boksit në “Stranxha”

Boksierët bullgarë u paraqitën jashtëzakonisht mirë në sallën “Sofja”, duke fituar gjithsej 8 çmime në turneun më të vjetër në Evropë – pesë medalje të arta dhe tri të argjendta. Fituesit janë Stojka Krësteva (51 kg), Stanimira Petrova (57..

botuar më 21-03-01 6.11.MD

Një kalim i madh me pallaska dëbore në Pamporovo

Një kalim me pallaska dëbore organizohet në Pamporovo më 28 shkurt, njoftuan nga Qendra Turistike në vendpushimin rodopas. Që aty ripohuan se aktualisht kushtet për ski janë të shkëlqyera, janë hapur 12 pista me një shkallë të ndryshme të vështirësisë,..

botuar më 21-02-27 8.05.PD

Në Sofje fillon një turne ndërkombëtar i patinazhit artistik

Gati 280 sportistë nga 18 vende do të marrin pjesë në edicionin e gjashtë të turneut të patinazhit artistik Sofia Trophy, i cili do të zhvillohet nga 26 shkurti deri më 2 mars në Pallatin e Dimrit në Sofje. Bashkëorganizatori i konkursit, i cili..

botuar më 21-02-26 5.40.PD
Mitko Cenov

Atleti bullgar Mitko Cenov fitoi në vrapimin 1500 metra në Beograd

Mitko Cenov regjistroi një fitore në vrapimin 1500 metra në një turne ndërkombëtar të atletikës së lehtë në Beograd të Serbisë. Cenov, i cili u bë kampion ballkanik në ambiente të mbyllura në Stamboll të shtunën, triumfoi me një rekord..

botuar më 21-02-25 11.06.PD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov zuri vendin e 17 në ranglistën e ATP

Pas lojës së tij të shkëlqyer në Australian Open, Grigor Dimitrov u ngjit me katër pozicione, duke arritur vendin e 17-të në ranglistën e Asociacionit të Tenistëve Profesionalë (ATP). Bullgari, i cili arriti çerekfinalet në Melburn, tashmë ka..

botuar më 21-02-22 2.06.MD
Borjana Kalejn

12 medalje në Moskë për gjimnastikën ritmike bullgare

Gjimnastët bullgarë fituan 12 medalje - 1 medalje ari, 4 të argjendta dhe 7 të bronzta në turneun e parë të vitit të Grand Prix të Gjimnastikës Ritmike, i cili u zhvillua në kryeqytetin rus Moskë. Ari është për Borjana Kalejn nga finalet me..

botuar më 21-02-22 10.39.PD

Bullgaria mbledh më të mirët në boks për turneun “Stranxha”

Nga data 22 deri më 27 shkurt në sallën e kryeqytetit “Sofja” do të zhvillohet edicioni i 72 i Turneut Ndërkombëtar të Boksit “Stranxha”. Ky është turneu më i vjetër i boksit në Evropë, i cili zhvillohet në Bullgari që nga viti 1950. Gara gëzon një..

botuar më 21-02-22 6.15.PD

Festivali Olimpik i Dimrit bashkon të rinjtë e talentuar bullgarë

Dy male bëhen mikpritëse të Festivalit Olimpik Dimëror të Rinisë, i cili tradicionalisht u jep vendin talenteve sportive të Bullgarisë në sportet e bardha. Arena për garimin është mali Osogovo (e premte dhe e shtunë) dhe Çepellare në Rodopet (e..

botuar më 21-02-18 9.04.PD
Grigor Dimitrov

Pas një traume, tenisti bullgar u eliminua në çerekfinalet në Melburn

Grigor Dimitrov, i vendosur nën № 18 në skemën e Kampionatit të Hapur Australian Open, u eliminua në çerekfinalet pasi pësoi një traumë. Bullgari humbi nga rusi Asllan Karacev pas rezultateve 6:2, 4:6, 1:6, 2:6 në “Rod Laver Arina” në Melburn, pasi..

botuar më 21-02-16 10.51.PD
Prof. Rajko Petrov

Rajko Petrov ka përgatitur kampionët tanë të parë olimpikë të mundjes

Sot mbushen 10 vjet nga vdekja e prof. Rajko Petrov (1930-2011) - një nga figurat më të mëdha në historinë e mundjes bullgare, i cili e shndërroi atë në një fuqi botërore. Rajko Petrov ka qenë trajner i ekipit tonë kombëtar të mundjes në vazhdim të..

botuar më 21-02-16 6.30.PD