Programi i ditës

Stan Wawrinka

Wawrinka do të luajë në vjeshtë në Sofje me "wild card"

Mbajtësi i 3 titujve Grand Slam dhe akoma 16 të tjerëve në turnetë ATP, Stan Wawrinka, do të luajë në Sofia Open 2022, njoftuan organizatorët. Turneu i kategorisë ATP 250 zhvillohet nga 25 shtatori. Zvicerani vjen me “wild card” për skemën kryesore..

botuar më 22-08-10 2.58.MD

Bullgaret u renditën në vendin e nëntë në Olimpiadën e Shahut

Kombëtarja e Bullgarisë për femra përfundoi në vendin e nëntë në edicionin e 44-të të Olimpiadës së Shahut në Chennai të Indisë. Ekipi i ri bullgar i përbërë nga Njurgjul Salimova, Gergana Pejçeva, Bellosllava Krësteva, Gabriela Antova dhe Viktoria..

botuar më 22-08-09 4.52.MD
Pllamena Mitkova

Medalja e artë për sportisten Pllamena Mitkova në Kampionatin Botëror të Atletikës nën 20 vjeç

Pllamena Mitkova fitoi titullin në kërcim së gjati në Kampionatin Botëror të Atletikës U20 në Kali të Kolumbisë. Ajo fitoi medaljen e artë me rekordin personale prej 6.66 metra në provën e saj të tretë. Ky është titulli i parë për vendin tonë në..

botuar më 22-08-08 4.51.MD
Viktoria Tomova

Viktoria Tomova debutoi mes 100 tenisteve të para në botë

Tenistja e parë e Bullgarisë, Viktoria Tomova, debutoi zyrtarisht në top 100-shen e renditjes botërore të tenisteve. Në renditjen e publikuar më 8 gusht, 27-vjeçarja nga Sofja u ngjit nëntë pozicione dhe është në vendin e 99-të. Kërcimi i Tomova..

botuar më 22-08-08 11.58.PD
Foto: Facebook / @Bulgarian Olympic Team

6 medalje për të rinjtë e Bullgarisë nga Festivali Olimpik Evropian në Sllovaki

Pjesëmarrja e sportistëve tanë të rinj në Festivalin e XVI Olimpik Evropian, që u mbajt në fund të korrikut në Sllovaki, u vlerësua si një sukses i madh për Bullgarinë. Për herë të parë që prej 15 vitesh në turneun, i vlerësuar nga specialistët si..

botuar më 22-08-06 9.05.PD
Viktorija Tomova

Tenistja bullgare Viktorija Tomova u kualifikua në çerekfinale të turneut në Poloni

Tenistja më e mirë bullgare te femrat, Viktorija Tomova u kualifikua në çerekfinale të turneut në Groxisk Mazoviecki, Poloni. Bullgarja mundi me lehtësi Katarina Hobgarski nga Gjermania, e cila është numri i 14 në skemë. Loja përfundoi me..

botuar më 22-08-04 3.16.MD

Bullgaria U20 fitoi medaljen e argjendtë në Festivalin Olimpik Evropian për të Rinj në Banska Bistrica (Sllovaki)

Ekipi kombëtar i volejbollit i Bullgarisë për të rinj nën 20 vjeç fitoi medaljet e argjendta në Festivalin Olimpik Evropian për të Rinj në Banska Bistrica (Sllovaki). Bullgarët humbën me 0:3 (20:25, 21:25, 23:25) nga bashkëmoshatarët e tyre nga Italia në..

botuar më 22-08-02 5.39.MD

Bullgaria fitoi medaljen e dytë në Festivalin Olimpik Evropian në Sllovaki

Në Festivalin Olimpik Evropian për Rininë që po vazhdon në qytetin sllovak Banska Bistrica, Iren Sarëbojukova fitoi medaljen e bronztë në kërcimin së larti. Atletja 16-vjeçare fitoi medaljen me rekordin më të mirë personal prej 1.80 metrash...

botuar më 22-07-29 6.48.MD
Ivet Llalova

Një yll bullgar i atletikës së lehtë hyri në Komisionin e Sportistëve

Vrapuesja Ivet Llallova u zgjodh në Komisionin e Sportistëve të Botës pranë Atletikës së Lehtë, njoftoi selia. Bullgarja mblodhi më së shumti vota në votimin gjatë Kampionatit Botëror në Eugene të SHBA-ve dhe së bashku me pesë sportistë të tjerë do..

botuar më 22-07-22 4.21.MD

Katër sportistë bullgarë u bënë kampionë të Ballkanit

Gjashtë medalje fituan sportistët bullgarë në Kampionatin Ballkanik për djem dhe vajza nën 20 vjeç, i cili u zhvillua në datat 16-17 korrik në Denizli të Turqisë. Një sensacion të vërtetë bëri Bozhidar Sarabojukov, i cili brenda 1 ore mori titujt..

botuar më 22-07-18 3.02.MD