Eмисия новини
от 22.00 часа
Българско национално радио © 2021 Всички права са запазени

Moody’s ngriti vlerësimin afatgjatë të Bullgarisë

Снимка: arkiv

“Moody’s ngriti vlerësimin afatgjatë të Bullgarisë në valutë të huaj dhe vendore në Baa1 me perspektivë të qëndrueshme”, njoftoi në faqen e tij në Facebook kryeministri Bojko Borisov. Sipas tij kjo i detyrohet avancimit të vendit në aderimin në Eurozonë dhe reformave të suksesshme.

Në kuadrin e dy muajve kjo është agjencia e dytë ndërkombëtare e cila e vlerëson pozitivisht Bullgarinë, thekson Borisov. “Njohja e radhës ndërkombëtare për politikën tonë fiskale na detyron ta përfundojmë punën tonë dhe të mos lejojmë devijim nga kursi”, bën konkluzionin kryeministri.


Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.