Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 5 г. затвор за обществен превоз на пътници без разрешение, регистрация или лиценз

| обновено на 28.10.20 в 12:23
Снимка: БГНЕС

Мнозинството в Народното събрание гласува окончателно промени в Наказателния кодекс, с които се предвижда затвор от 2 до 5 години за извършване на обществен превоз на пътници без разрешение, регистрация или лиценз.

Моторното превозно средство ще се отнема в полза на държавата, независимо чия е собствеността му.

Когато деянието е извършено от две или повече лица, които са се договорили или са използвали фалшиви документи, наказанието ще е затвор от 5 до 10 години и глоба от 5000 до 15 000 лева, като съдът може да постанови и конфискация до една втора от имуществото на виновния. Промените в Наказателния кодекс бяха прокарани през преходни и заключителни разпоредби в Кодекса за търговското корабоплаване.

По време на дебатите от БСП остро възразиха и настояваха за оттегляне на разпоредбите. 

На първо четене: По-тежки наказания за компютърни престъпления и плагиатство

Депутатите приеха на първо четене и промени в Наказателния кодекс, с които се завишат санкциите при компютърни престъпления, плагиатство и детската експлоатация онлайн.

При неизпълнение на задължението да се съхранява информация за определен срок съгласно Закона за електронните документи и електронните удостоверителни услуги, освен досегашната глоба от 5000 лева, се предвижда и затвор до 6 години. Завишава се и наказанието за плагиатство от 2 до 3 години лишаване от свобода. Приетите на първо четене разпоредби в Наказателния кодекс предвиждат наказанието за престъпления, свързани със сексуални посегателства срещу малолетни и непълнолетни, да се повиши от 5 до 6 години затвор.

Крум Зарков от БСП разкритикува законопроекта на правителството с мотива, че с промените няма да се подобри борбата с тези тежки престъпления и настоя за преработването му:

„На практика всички тези престъпления стават по-тежко наказуеми. Добре, само че всички знаят, че трудността при тях е в доказването и това няма да се промени с нищо, вдигайки така наказанията“.

Христиан Митев от „Обединени патриоти“ уточни, че промените са свързани със започнала наказателна процедура срещу България заради занижени наказания при киберпрестъпления и се съгласи с някои от критиките на левицата:

„Добре е да се прегледат не само наказанията, а и самите състави в главата „Компютърни престъпления“ с оглед на това, че начинът на формулиране към този момент показва, че в много случаи е много трудно доказването, но пак казвам, това са промени, които могат и следва да бъдат направени между първо и второ четене“.

Депутатите гласуваха четириседмичен срок за внасяне на предложение между двете четения на промените в Наказателния кодекс.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна