Фармацевтичната компания Pfizer Inc заяви, че разработената от нея и BioNTech експерименталната ваксина показва над 90% ефективност за предотвратяване на заразяване с коронавирус въз основа на първоначални данни от голямо проучване във "Фаза 3", което може да се окаже важна стъпка в борбата с пандемията, съобщава Ройтерс.
Pfizer и немският ѝ партньор BioNTech SE са първите производители на лекарства, които показват успешни данни от мащабно клинично изпитване на коронавирусна ваксина. Компаниите заявиха, че досега не са открили сериозни опасения във връзка с безопасността на ваксината и очакват да поискат разрешение за спешна употреба в САЩ по-късно този месец.
Препаратът изгражда защита седем дни след втората доза и 28 дни след първата.
От компаниите заявиха, че очакват да доставят до 50 милиона дози ваксини в световен мащаб през 2020 г. и до 1,3 милиарда дози през 2021 година, допълва Франс прес.
Ако бъде разрешено, броят на дозите ваксина първоначално ще бъде ограничен. Остават и много въпроси, включително колко дълго време подобна ваксина ще осигури защита. Новината обаче дава надежда, че други ваксини в разработка срещу новия коронавирус също могат да се окажат ефективни.
"Днес е страхотен ден за науката и човечеството", заяви Алберт Бурла, председател и главен изпълнителен директор на Pfizer.
"Постигаме този критичен крайъгълен камък в нашата програма за разработване на ваксини в момент, когато светът се нуждае най-много от него, тъй като нивата на заразяване поставят нови рекорди, болниците се приближават до свръхкапацитет и икономиките се опитват да отворят отново“, допълни той.
Очаква се Pfizer да поиска разрешително за спешна употреба на ваксината в САЩ за хора на възраст между 16 и 85 години. За целта ще трябва да се натрупат двумесечни данни за безопасност за около половината от около 44 000 участници в изследването, като се очаква това да стане в края на ноември.
"Почти съм в екстаз“, каза Бил Грубер, един от най-добрите учени за ваксините на Pfizer. "Това е чудесен ден за общественото здраве".
От Pfizer посочиха, че междинният анализ е проведен, след като 94 участници в проучването са били изследвани, като някои от тях са получили плацебо вместо ваксина. Компанията не посочва колко точно от хората, които са получили ваксина, са се заразили. Ефективност от над 90% обаче означава, че не повече от 8 от 94-те души, които са участвали в изпитанието, са се заразили с Covid-19, след като е била приложена ваксина на два пъти с интервал през три седмици.
Защитата при пациентите е постигната седем дни след втората от двете дози и 28 дни след първата, сочат предварителните констатации.
Ефективността на ваксината е била измерено, като е бил сравнен броят на инфектираните с Covid-19, които са били ваксинирани с нея, в сравнение с контролна група, получила плацебо.
Степента на ефикасност е доста над ефективността от 50% изисквана от Американската администрация по храните и лекарствата за коронавирусна ваксина, отбелязва Ройтерс.
За да потвърди степента на ефикасност, Pfizer заяви, че ще продължи процеса, докато сред участниците в голямото проучване няма 164 случая на Covid-19. Като се има предвид скорошният скок в процента на инфекция в САЩ, този брой може да бъде достигнат в началото на декември, смята Бил Грубер от Pfizer.
Данните все още не са рецензирани или публикувани в медицинско списание. Pfizer заяви, че ще го направи, след като получи резултати от цялото изпитание.
Американският президент Доналд Тръмп и избраният за негов наследник на поста Джо Байдън приветстваха успеха на „Файзер“.
Байдън прие новината с оптимизъм, но и предупреди, че въпреки това предстои дълга битка и напомни, че предпазните мерки като носенето на маска и спазването на дистанция трябва да се спазват.
След съобщението от Pfizer и BioNTech фючърсите на американските фондови индекси нарастват много силно - фючърсите на DJIA нарастват с 1455 пункта (ръст с 5,3%), а на широкият индекс S&P 500 - с 3,8%.
Европейските борси също реагират силно позитивно.
Акциите на BioNTech SE и Pfizer пък нарастват съответно с 25% и с 14%.