Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медици от столичната онкоболница на протест

| обновено на 16.11.20 в 12:38
Снимка: Ани Петрова

Медици от столичната онкологична болница протестираха срещу решението в лечебното заведение да бъде разкрито Covid отделение с 29 легла. Според лекари и пациенти смесването на потоци от онкоболни и инфекциозно болни е невъзможно да се избегне, ако Covid зоната започне да работи активно.

Лекари, медицински сестри и санитари са категорични, че има опасност за пациентите им да бъдат лекувани с Covid пациенти.

Проф. Панайот Куртев, началник на отделението по обща и коремна хирургия, говори от свое име и от името на колеги си:

„Ние сме в защита на нашите болни, тъй като тези болни са с нарушена имунна компетентност. С около 30% се увеличава смъртността на това заболяване в комбинация от онкологични заболявания и коронавирус“.

Според проф. Куртев няма възможност да бъдат разделени пациентите, тъй като входът е един. А тези, които са с Covid-19, няма как да бъдат с пациентите с онкозаболявания, тъй като вторите са много чувствителни и е необходимо да бъдат пазени.

Комбинирани са три отделения в един коридор – мамологично, коремна хирургия и гинекологично отделение само с два санитарни възела, при това само за жени, обясни д-р Елка Ангелова. „Освен това Ковид отделението не е изолирано“, посочи тя.

Проф. Куртева от онкологичната болница също вижда риск в смесването на потока от пациенти.

„При този ръст на заболелите, каквото се наложи, ние ще го правим“, декларира пред протестиращите управителят на болницата д-р Стефан Константинов. Той заяви пред протестиращите, че засега от здравното министерство му дават гаранции, че в Ковид отделението ще се лекуват само онкоболни пациенти с коронавирус и се надява да не се стигне до лечение и на други болни. 

„В болницата няма никакви клиники, отделения, инфекциозни ситуирани. Имаме един етаж, който е изолиран за пациенти, раково болни, които са вирусоносители. Това, което сме направили, е добро за болницата и самият факт, че има един единствен пациент“, допълни д-р Константинов.

Пациентите са притеснени, както и медицинският персонал, който се грижи за тях.

„Ние, ако се заразим, ние умираме. Има малко персонал, може ли горе да ходят точно тези сестри и персонал, в никакъв случай“.

По-рано Евгения Александрова - председател на Асоциацията на онкоболните пациенти, обясни в предаването „Преди всички“:

„Притеснението идва не само от разкриването на отделение в националната онкологична болница, а въобще от решението в болниците от такъв характер, обслужващи такъв фокус пациенти, които имат специфични заболявания, да се откриват такива отделения. Това решение и тази идея, залегнала в заповедта на Министерството на здравеопазването, няма никаква медицинска логика“.

„Ако утре бъдат обект на инфекция, станат пациенти с Covid, кой ще лекува това немалко общество от болни хора, няколкостотин хиляди“, коментира Александрова пред БНР.

Евгения Александрова смята за приемлив вариант болницата да използва своя ресурс да лекува онкоболни с коронавирус. „Защото тези хора ще бъдат в наблюдение и в контекста на основното им заболяване“. 

Специализираните лечебни заведения да разкриват легла само за нуждите на своя поток от пациенти е залегнало и като законодателно предложение, уточни Александрова. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна