Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първата от три години:

Геомагнитна буря ще обхване Земята в сряда и четвъртък

Снимка, предоставена от Обсерваторията на НАСА за слънчева динамика (SDO), показва слънчево изригване през април 2016 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Земята ще преживее в нощта срещу четвъртък първата си от няколко години насам мощна геомагнитна буря, предизвикана от изхвърлянето на коронална материя от Слънцето, което стана в понеделник. Това съобщава БТА, като цитира ТАСС и информация на Лабораторията по рентгенова астрономия към Руската академия на науките.

Първите облаци със слънчева плазма се очакват още утре сутринта, на 9 декември, окото 0:2-0:3 часа българско време. А основното изригване ще достигне до орбитата на нашата планета около 21-23 часа българско време на същия ден.

Цялата наша планета ще се зареди със слънчево вещество приблизително в период не по-голям от едно денонощие до средата на 10 декември, се казва в съобщението.

Както отбелязват учените, тази геомагнитна буря ще бъде предизвикана от сравнително слабо слънчево изригване от клас C7.4, което беше регистрирано вчера. Това събитие стана третата проява на активност на светилото за последните няколко седмици.

Снимка на обсерваторията на НАСА за слънчева динамика (SDO) показва изригвания с коронални изхвърляния на маса през февруари 2013 г.

Данните свидетелстват, че звездата ни постепенно се "събужда" след периода на ниска активност, стартирал през септември 2017 година.

Новото изригване на Слънцето стана в същия регион, в който по-рано възникна най-мощното събитие за годината, регистрирано в края на месец ноември.

Слънчевият участък по това време не беше насочен към Земята и изхвърлената плазма премина покрай нашата планета, припомня ТАСС.

Снимка, предоставена от Европейската космическа агенция (ESA), показва етапи на слънчево изригване през февруари 2014 г.

Слънчевото изригване е експлозивен процес на отделяне на енергия (кинетична, светлинна и топлинна) в слънчевата атмосфера. Изригванията са тясно свързани с изхвърлянето на плазма и други частици през короната на Слънцето в космическото пространство. Те, също така, излъчват обилно радиовълни. Ако изригването е по посока на Земята, частиците от него могат да навлязат в горната земна атмосфера (йоносферата) и да предизвикат ярки северни сияния и дори да нарушат радиокомуникацията на дълги разстояния.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна