Богатите страни са си осигурили ваксини срещу коронавируса, които са достатъчни за имунизацията на населението им близо три пъти до края на 2021 г., алармират неправителствени организации.
Сред тях е и Германия, където днес канцлерът Ангела Меркел призна, че въпреки предстоящата имунизация не се очаква обрат в разпространението на заразата поне до март.
"Амнести интернешънъл" и други неправителствени организации предупреждават, че презапасяването с ваксини в развитите държави може да лиши от ваксини милиарди хора в по-бедни райони на света.
За първата от вчера масово поставяна ваксина, тази на Пфайзър/Байонтех, британската Агенция за регулиране на лекарствените продукти и здравната грижа предупреди, че хората със сериозни алергии не трябва да се имунизират с нея. Двама работници от Националната здравна служба на Великобритания, където започна масовата ваксинация, са проявили симптоми. Възможните реакции са сърбящ обрив, задух и подуване на лицето и езика.
В силно емоционална реч в Бундестага германският канцлер Ангела Меркел предупреди, че масовата ваксинация в Германия няма да донесе успокоение до пролетта. Тя отново призова за още по-строги ограничения по време на коледните и новогодишните празници.
"Ако сега се срещаме с много хора, може тази Коледа да е последната с нашите баби и дядовци. Не искаме това да се случва!"
"Сърцето ме боли. Не мога да приема цената, а това са смъртните случаи, по 590 на ден", заяви Меркел по време на дебата за бюджета за следващата година, който предвижда близо 180 милиарда евро нов дълг за справяне с последствията от пандемията.
„Извънредните ситуации изискват извънредни мерки. И усилия“, подчерта Меркел.
"Живеем в пандемия. Живеем в извънредно положение. Тази пандемия променя съотношението на силите в целия свят - за сега в икономиката, но вероятно и в обществото, и политиката".
Министерството на вътрешните работи на германската провинция Баден-Вюртемберг съобщи, че службата за национална сигурност поставя под наблюдение протестното движение срещу ограничителните мерки в Германия.
Според властите движението се радикализира и сред активистите има все повече крайно десни екстремисти.