Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лондон и ЕС остават на противоположни позиции за бъдещите си търговски отношения

| обновено на 13.12.20 в 16:24
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Великобритания и ЕС остават на противоположни позиции по много ключови въпроси за бъдещите си търговски отношения. Това заяви премиерът Борис Джонсън малко след като се договори с председателя на ЕК (Урсула Фон дер Лайен) преговорите да продължат.

"Трябва да повторя, че най-вероятният сценарии остава Брекзит без сделка, по примера на Австралия," каза Джонсън.

„Преговорите по постигане на търговско споразумение продължават в Брюксел“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след проведен тази сутрин телефонен разговор с британския премиер Борис Джонсън.

Изявлението на Фон дер Лайен не бе неочаквано, тъй като самата тя съобщи през седмицата, че днес ще оповести позицията на Европейската комисия. "Преговорните ни екипи работят денонощно през последните дни", каза тя и допълни:

„Въпреки изтощението след продължилите почти една година преговори и факта, че всички възможни срокове непрекъснато се пропускат, и двамата смятаме, че е отговорно по това време и на този етап да се измине оставащото разстояние“.

В четвъртък Европейската комисия задейства извънредни мерки, с които да се гарантира основната взаимосвързаност по въздух и суша между ЕС и Обединеното кралство, а също така и за достъпа до риболовните води на корабите между двете страни. От Комисията поясниха, че това се дължи на значителната несигурност за постигане на споразумение до 1 януари.

Търговските преговори за Брекзит между Обединеното кралство и ЕС продължиха и през нощта. 

От британска страна твърдят, че предложените условия от ЕС продължават да са неприемливи за Великобритания.

Външният министър Доминик Рааб заяви тази сутрин за Би Би Си, служейки си с футболен жаргон, че Брюксел е „преместил гредите на вратите“, т.е. че е променил целите, но според него в този решителен момент е важно да се вземе политическо решение.

Ето защо очакваното в близките часове от разговора между Джонсън и Фон дер Лайен е изключително важно. Ако преговарящите екипи не успеят да се договорят, тогава Джонсън и Фон дер Лайен ще трябва да решат дали да прекратят преговорите или те да продължат след крайния срок.

Ирландският премиер Мартин Михол изказа мнение, че сценарият без сделка по Брекзит ще бъде много лоша новина за всички и пълен провал на държавническото мислене и от двете страни.

Бившият лидер на опозиционната Лейбъристка партия Ед Милибанд посочи пряко с пръст премиера Борис Джонсън като главен виновник, ако сделка не бъде постигната.

Междувременно британският вестник "Сънди Телеграф" съобщава, че кабинетът в Лондон планира спасителен пакет на стойност милиарди лири за индустриите, които ще бъдат засегнати най-силно от липсата на споразумение с Европейския съюз. Според изданието той ще обхване овцевъдите, риболовната и химическата промишленост и производителите на автомобили, които е възможно да пострадат от срив в търговията или от новите мита след 1 януари. Изданието, цитирано от Ройтерс, пише също, че  общата стойност да помощта се очаква да бъде между 8 и 10 милиарда лири.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна