Ако отворим раклите на нашите баби, ще се удивим на уникалното богатство от бродерии и причудливи геометрични фигури, които в миналото са имали скрита сила и значение. Днес с всяко следващо поколение, с всяка следваща стъпка във виртуалната реалност, сякаш губим връзката с корените, с изначалното знание за енергиите, които движат вътрешния и външния свят.
В далечното минало всеки един орнамент, в изтаканите килими или избродирани дрехи, е бил жив разказ за живота на българката.
С времената постепенно се е загубило знанието за българските шевици. Но не напълно, защото един млад творец решава да възроди символите на шевиците в книга.
Това е Мария Фотева – художник и ландшафтен архитект. Българка родена в Монголия, живяла в различни краища на света, но винаги с любов към родното огнище, родния език и майчина земя.
Може би това е причината Мария да започне дългия път към корените. Близо две години тя проучва и изследва българските шевици. Събира и издирва всякаква информация за историята и тълкуването им. Днес плод на нейния труд е книгата с десетте основни символа, разкриващи древното знание на българите.
Проектът ѝ е подкрепен от Национален фонд „Култура“. Мария не спира да твори и да разкрива красотата на българските шевици.
Нейната книга е и за малки, и за големи. Както се казва – многофункционална, защото всеки може да научи повече за скритото значение на шевиците, да прояви креативност в оцветяването им, а при добро желание да създаде картички с пожелание към приятели.