Агенцията официално не заяви кой стои зад атаката, но частни компании посочват руското правителство. В началото на седмицата държавният секретар Майк Помпейо предположи, че има намеса на Москва като каза, че Москва е правила неколкократни опити да пробие мрежи на американското правителство.
Сега властите подчертават сериозността на атаката като поясняват, че премахването на заплахата ще е изключително сложно за засегнатите.
Министерството на енергетиката на Съединените щати заяви, че взема мерки срещу киберпробива, предаде Ройтерс.
На този етап злонамереният софтуер е изолиран само в бизнес мрежи и не е засегнал основните функции на министерството, свързани с националната сигурност, сочат първоначалните данни.
Освен министерството на енергетиката, атаката е успяла да направи пробив и в системи на министерствата на търговията и на финансите.
Новоизбраният президент Джо Байдън заяви, че потърпевшите са потенциално хиляди, в това число държавни учреждения. Байдън допълни, че администрацията му ще постави топ приоритет на киберсигурността и обеща отговорните за подобни действия да платят съществена цена.
В същото време сенаторът Мит Ром сравни кибератаката с "многократно незабелязано летене на руски бомбардировачи над цялата страна." Ромни също говори за "неадекватна" американска кибер защита и критикува администрацията на сегашния президент Доналд Тръмп за "неоправдано мълчание и бездействие" по въпроса.