Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мая Санду положи клетва като президент на Молдова

Снимка: БТА

Проевропейският бивш министър-председател Мая Санду положи клетва в четвъртък като първата жена президент на Молдова, предаде БГНЕС като цитира АФП.

48-годишната Санду победи подкрепяния от Русия Игор Додон при изненадваща победа през ноември в страната, вклинена между Румъния и Украйна. Санду, която преди това е работила за Световната банка, встъпи в длъжност на церемония, на която присъстваха членове на парламента и Конституционния съд, но Додон и депутати от неговата партия останаха настрана.

"Ще почистим страната, крадците ще бъдат в затвора, а не сред ръководството на страната", каза новият молдовски президент, като повтори обещанията си по време на кампанията.

Хиляди привърженици на Санду я поздравиха пред двореца на републиката в столицата Кишинев след церемонията, скандирайки „Мая Санду и народа“ и "Народът те обича!"

След това Санду отиде заедно с членовете на партията си Действие и солидарност до президентския дворец за церемония, на която Додон официално й прехвърли властта. Той също така предложи на Санду букет цветя.

През седмиците преди встъпването в длъжност на Санду нейни поддръжници се обединиха срещу законодателство, което ще прехвърли контрола върху разузнавателната агенция на страната от президентството в парламента. Този ход се възприема като опит на прододонските депутати да ограничат правомощията на новия президент и по-късно е блокиран от Конституционния съд.

В сряда премиерът Йон Чику обяви оставката си, часове преди парламентът да обмисли вот на недоверие на правителството му. Додон заяви, че оставката не е свързана с протестите или предстоящото гласуване, а по-скоро проправя пътя за предсрочни парламентарни избори.

Оставката доведе и до автоматичното разпускане на правителството на Молдова. В тържествената си реч в четвъртък Санду заяви, че предсрочните парламентарни избори са "единственият начин за прочистване на парламента и възстановяване на справедливостта у нас".

Страната с население от 3,5 милиона души е разделена между поддръжници на по-тесни връзки с Русия и тези, които подкрепят европейската интеграция, особено чрез културни връзки със съседната членка на ЕС Румъния. По време на своите четири години на власт Додон насърчава по-силни отношения с Москва и има подкрепата на Русия, която е нетърпелива да запази влиянието си в страната и разполага с войски, разположени в отцепилия се регион на Приднестровието. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна