По данни на Агенцията по заетостта към момента регистрираните безработни в страната са малко над 224 000 души.
От социалното министерство отчитат, че към 22-ри декември чрез мярката 60/40, за подкрепа на бизнеса от последствията от коронавируса, са запазени близо 250 000 работни места в 11 000 предприятия.
Коронакризата пречупи положителните тендеции в заетостта и безработицата, които се наблюдаваха от 2014 година насам, коментира главният експерт от пазара на труда в КНСБ Атанаска Тодорова:
"Икономическата рецесия, предизвикана от пандемията през 2020 година оказа силно въздействие върху пазара на труда и положителната тенденция както в заетостта, така и в безработицата за последните шест години, бе преобърната както в Европейския съюз, така и в България. Най-силно засегнати се оказаха групите хора, които са без квалификация и образование, и от друга страна онези, които са били ангажирани във временна заетост, в сезонна заетост".
Относно безработните без квалификация и специалност у нас:
"Тази група безработни е 52% от всички регистрирани безработни през настоящата година. Когато имаме пренасищане на пазара на труда с образовани хора, онези, които не са образовани, изпадат от пазара на труда. Той ги изхвърля. Всеки работодател предпочита който наеме, да може да чете инструкциите, които ще му бъдат дадени в ръце, а не някой да му ги чете".
До момента пик на безработицата беше отчетен през май, когато регистрираните в Бюрата по труда надхвърлиха 295 000 души.
Очакванията на Агенцията по заетостта са средногодишният брой на регистрираните при сценарий за бързо възстановяване на секторите "Хотелиерство и ресторантьорство" и "Преработваща промишленост" да е 253 000 души, а в случай, че това не се случи, се очаква броят им да нарасне до 274 000 души.