Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тръмп подписа пакета за икономически помощи във връзка с пандемията

Президентът одобри и законопроеката за държавните разходи на стойност 1,4 млрд. долара

| обновено на 28.12.20 в 08:05
Доналд Тръмп
Снимка: БТА

Американският президент Доналд Тръмп подписа пакета за икономически помощи във връзка с пандемията от Covid-19 на стойност 900 милиарда долара. Пакетът е част от законопроекта за държавния бюджет на Съединените щати за догодина и липсата на президентския подпис заплашваше да доведе до ново спиране на работата на правителството във вторник.

Спасителните мерки бяха одобрени от Конгреса преди седмица след месеци преговори и включват помощи за хората, които получават по-малко от 75 хиляди долара на година. Тръмп заяви, че иска отпуснатата сума да бъде значително по-голяма, но конгресмените са отказали да направят подобна промяна.

Подписът на президента слага край на несигурността за милиони американци, останали без работа и пострадалите от пандемията малки бизнеси. По информация на Белия Дом президентът е дал подписа си за мерките, включващи над 900 милиарда долара, в Мар-а-Лаго в неделя вечер местно време.

Миналата седмица президентът нарече закона „позор“, като поиска по-голяма финансова помощ за американците.

Тогава Тръмп отказа да подпише пакета от стимули и през уикенда изтече срокът на програма, която отпускаше средства на около 12 милиона американци.

Доналд Тръмп превърна в закон и пакета за държавни разходи (бюджетния законопроект), с което ще бъде избегнато принудителното спиране на работата на федералното правителство и на федералните агенции.

Общата сума на двата финансови пакета е за 2,3 трлн. долара, като разходите за финансиране на правителствените агенции са на стойност 1,4 трлн. долара.

Ако Тръмп не беше подписал двата законопроекта, във вторник (29-и декември) трябваше да започне частично спиране на правителствената дейност, което щеше да изложи на риск доходите на милиони държавни служители.

Пакетът за облекчение на последиците от коронавирусната криза също така удължава мораториума върху принудителните изпълнения, който трябваше да изтече на 31-ви декември, възстановявайки по този начин подкрепата за заетостта в малкия бизнес и осигурявайки финансиране, което да помогне на училищата да отворят отново, както и помощ за транспортната индустрия и за разпространението на Covid ваксините.

В събота новоизбраният президент Джо Байдън предупреди за “ужасни последици“ при продължителен отказ за подкрепа на пакета, а в неделя републиканци призоваха президента за промяна на курса, като подчертаха, че приемането на мерките е било резултат от болезнен компромис. 

Асошиейтед прес съобщава, че демократите обещават допълнителна помощ след встъпването в длъжност на Байдън, но републиканците изпращат сигнал, че няма да избързват с подкрепа за нов пакет от стимули.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна