Лошото време в някои части на Европа остави десетки хиляди домакинства без ток. Най-засегната е Франция. Италия се готви за бури - във Венеция задействаха системата за защита от наводнения.
Във Франция бурята Белла засегна централната и източната част на страната. Близо 34 000 домакинства в тези райони бяха с прекъснато електричество вчера, а днес същата съдба сполетя около 18 000 други. Компанията-доставчик "Енедис" съобщи, че вече е възстановено електроснабдяването на 90% от първоначално засегнатите клиенти.
Властите във Венеция задействаха системата за защита от наводнения заради покачване на равнището на водата. Системата, състояща се от близо 80 прегради, беше изпробвана за първи път по-рано този месец, но градът беше наводнен, след като задействането ѝ се забави заради срив в комуникацията.
Понижаването на температурите в някои части на Италия предизвика сняг, дъжд, както и гръмотевични бури на някои места. Прогнозите са времето да е най-лошо в областите Лигурия, Емилия-Романя, Венето, Тоскана, Умбрия, Лацио и Абруцо.
Бурята Бела предизвика проливни дъждове и бури във Франция, Великобритания и Ирландия, а днес достигна и северна Испания. А Италия се готви тази седмица за снежни бури.
Хиляди домакинства остават без ток в северния френски регион Бретан, а по крайбрежните райони се образува огромно количество морска пяна.
В Париж на върха на Айфеловата кула скоростта на вятъра беше 145 километра в час.
Бурята Бела предизвика хаос във въздушния трафик във Франция и Великобритания, редица полети са със закъснение на летище „Шарл дьо Гол“ в Париж.
Във Великобритания ураганни ветрове със скорост от 170 километра в час спряха жп превозите и блокираха пътища. Жълт код е в сила за части от Уелс, северозападна Англия, Шотландия и цяла Северна Ирландия.
Проливен дъжд и вятър със скорост от 125 километра в час има и в северна Испания. В Астурия вълните са с височина до 10 метра и властите призоваха хората да стоят далеч от крайбрежните райони.
Междувременно британската неправителствена организация "Крисчън Бейл" пресметна, че десетте най-скъпи природни бедствия през тази година са достигнали близо 150 милиарда евро застрахователни щети, които е много повече, отколкото през 2019 година и отразява нарастващия ефект от глобавното затопляне. При тези 10 бедствия са загинали общо 3500 души, според годишния доклад на организацията.