Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спад на европейските акции и негативен старт на Уолстрийт заради разрастващата се Covid пандемия

Европейските акции отстъпват от 10-месечните върхове, достигнати в края на предходната седмица, тъй като инвеститорите започват да се опасяват, че продължаващото силно нарастване на новите случаи на коронавирус на стария континент и първото най-силно дневно повишаване на заразените с Covid-19 в Китай от повече от пет месеца насам могат да отложат във времето очакваното икономическо възстановяване.

В опит да ограничи разпространението на вируса, Великобритания пък усилва масовата ваксинация срещу Covid-19, като нейният висш британски медицински представител предупреди, че следващите няколко седмици от пандемията ще бъдат най-лошите досега и ще бъдат съпътствани с рекордни смъртни случаи и рекордни новозаразени с коронавирус.


Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,75% по-малко от два час преди края на търговията в понеделник, след като през миналата седмица нарасна с 3% до ново най-високо ниво от 10 месеца насам.

Немският фондов индекс DAX 30 пък се понижава с мало над 1% към 13 900 пункта, отстъпвайки от петъчния рекорден връх около 14 131 пункта.

Френският индекс CAC 40 губи 0,82% от стойността си, британският FTSE100 се понижава с 0,55%, италианският MIB с 0,67%, а испанският Ibex-35 с 0,45%.

Същевременно и търговията на Уолстрийт стартира с понижения, като водещите американски фондови индекси също отстъпват от рекордните нива, достигнати в края на първата работна седмица за 2021 г., тъй като и американските инвеститори изглеждат загрижени от продължаващото силно нарастване на новозаразените с коронавирус и следят внимателно за ефектите от щурмуването на Капитолия през миналата седмица от привърженици на настоящия президент Доналд Тръмп.

Фючърсите на DJIA се понижават в началото на търговията с около 150 пункта (понижение с 0,5%), тези на широкият индекс S&P 500 с 0,54% и на технологичния индекс Nasdaq Composite с около 1%. В края на миналата седмица и трите водещи фондови индекса приключиха търговията на Уолстрийт в рекордни върхове.


Анализатори предупреждават, че притесненията за забавяне на очакваните нови стимулиращи мерки заради хода на Демократическата партия за искане на импийчмънт на президента Тръмп с мотива, че той е съдействал за разпалване на бунтове на Капитолия, са потенциално негативни за нагласите на инвеститорите на Уолстрийт.

Нарастването до рекордни върхове през миналата седмица, въпреки очевидните политически сътресения, се дължеше на очакванията, че идващата администрация на новоизбрания президент Джо Байдън ще бъде в състояние да прокара още един пакет през Конгреса, контролиран от демократите, с икономическа помощ за засегнатите от коронавирусната криза.

Опасенията, че процедурата по импийчмънт на Тръмп ще забави тази нова държавна финансова помощ, обаче водят до днешното негативно началото на търговията на Уолстрийт.

Акциите на Twitter поевтиняват с близо 6%, след като социалната медия обяви в края на миналата седмица, че затваря за постоянно акаунта на Доналд Тръмп, цитирайки рисковете за "по-нататъшно подбуждане към насилие".

Акциите на Boeing пък се понижават с 2,6%, след като в събота самолет на индонезийската авиокомпания "Шривиджая еър" Boeing 737-500 изчезна от радарите след неговото излитане от летището в Джакарта и негови останки бяха открити в океана.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна