Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕС ще създаде публично-частна програма за подготовка за биозащита

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че има  пряка връзка между измененията в околната среда и появата на нови болести. Именно затова Комисията създава програма за биозащита, подчерта Фон дер Лайен в изказването си на Световния икономически форум Давос, който тази година се провежда изцяло онлайн. 

Европейският съюз ще се стреми да създаде програма за подготовка за биозащита под формата на публично-частно партньорство, за да се подготви за следващата голяма здравна криза, каза ръководителят на Европейската комисия.

"Европа ще предложи да се създаде програма за подготовка за биозащита. Това ще бъде публично-частно партньорство", каза тя на виртуалната среща на Световния икономически форум в Давос.

Фон дер Лайен заяви, че програмата ще се стреми да подготви ЕС преди следващите пандемични удари, като ще се стреми да открие и да се подготви за известни и нововъзникващи патогени, а след това да разработи и да осъществи мащабно производство на ваксини, за да отговори на тях.

Схемата ще осигури дългосрочно и предвидимо финансиране и ще обедини авангардни технологични компании и производители на сини чипове, както и регулатори като Европейските агенции по лекарствата или Европейската комисия.

"Само като работи заедно, отвъд границите и сферите, ще се справи със световните предизвикателства. Нито една частна компания или държавна власт не може да го направи сама. Трябва да обединим иновациите и уменията на частния сектор с визията и сигурното финансиране на обществения сектор“, заяви Урсула фон дер Лайен.

"Знаем, че готовността е всичко. И знаем, че при пандемия няма време за губене. Нуждаем се от този нов публично-частен подход, за да ги откриваме по-рано, да се развиваме заедно и да осъществим по-бързо мащабно производство на ваксини", каза Фон дер Лайен.

Тя посочи, че пандемията е ускорила цифровизацията, но обърна внимание на "тъмната" страна на интернет и необходимостта за разширяване на законодателството в тази посока. Според не фалшивите новини се разпространяват шест пъти по-бързо от истинските.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна