ЕС публикува договора си за Covid ваксината на "АстраЗенека"
Европейската комисия публикува в петък договора на ЕС с "АстраЗенека" (AstraZeneca plc) относно доставките на разработената от компанията ваксина срещу Covid-19.
Това става само часове преди Европейската агенция по лекарства да обяви решението си за одобряване за спешна употреба на ваксината на "АстраЗенека".
Договорът от 40 страници, който може да бъде намерен на официалния уебсайт на Комисията, се появява на фона на забавянето на доставката на ваксини, което доведе до повишено напрежение между доставчиците и Европейския съюз.
В текста, публикуван от Комисията, се посочва, че всички страни-членки ще могат да закупят 300 млн. дози с възможност за още 100 млн, като те бъдат разпределени според процента на населението.
В него се казва още, че компанията "ще положи възможно най-голямото разумно усилие" да "изгради капацитет" да произведе ваксината и да предостави договорените дози "в производствените заводи, разположени на територията на ЕС". Това обхваща към момента на сключване на договора и заводите във Великобритания, смята Брюксел.
Договорът е одобрен на 14 август и финансиран по инструмента за спешна помощ.
Говорителят на Комисията Ерик Мамер уточни, че има непубликувани елементи от договора, сред които, например, фактури.
В понеделник е насрочена и среща, организирана от германското правителство, имаща за цел да се решат последните проблеми с доставките на Covid ваксини.
Снощи германският канцлер Ангела Меркел заяви, че разработчиците на ваксини срещу Covid-19 ще бъдат поканени на среща в понеделник (1-ви февруари), на която федералното и регионалните правителства ще обсъдят процеса на ваксинация в страната. Меркел направи изявление, потвърждаващо твърденията на здравния министър на Берлин Йенс Шпан, който посочи, че включването на производителите на ваксини в преговорите е начин за подобряване на процеса на имунизация и гарантиране, че "Европа ще получи справедливия си дял".
Според пазарни анализатори фактът, че Европейската комисия е редактирала множество части от представения договор, поражда въпроси относно намерението на ЕК да се представи като „жертва“ в спора.Междувременно AstraZeneca отрече, че не е изпълнила ангажиментите си, заявявайки, че производствените проблеми в нейните европейски заводи са причината за обявените от компанията неочаквани закъснения на доставките за ЕС.