Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Попиванов: Президентът не иска да се хареса, а да предложи алтернатива

Институциите да работят в единство, според премиера Борисов, значи да правят това, което той казва, коментира политологът

Борис Попиванов
Снимка: БГНЕС

С падането на нивото на политическото говорене, парламентът през последните години като че все повече излиза от ролята си на основна представителна институция, където би трябвало да се противопоставят и консолидират интересите, свързани с развитието на страната. Нормално е да има политически „престрелки“, но Народното събрание все повече се превръща в политически театър. Шоуто надделява над парламентаризма.

Това коментира пред Радио София политологът Борис Попиванов:

„Не можем да имаме устойчива демокрация, ако хората не виждат и не вярват, че институциите вършат някаква работа."

Заявката на президента Румен Радев за втори мандат безспорно беше силен акцент от отминаващата седмица и тя предизвика редица коментари, допълни политологът. Според него напрежението между институциите едва ли ще се уталожи скоро, имайки предвид наближаващите избори. Още повече, че има съществени различия по фундаментални въпроси и теми на политическата система между премиера и президента.

Институциите да работят в единство, според премиера Борисов, значи да работят съгласно това, което той казва. В историята ни няма друг президент, който толкова много и последователно да е атакуван от управляващите и от близки до тях медии и анализатори. Напрежението до голяма степен е обусловено от желанието президентът да бъде изтласкан от голямата политическа игра. Изглежда като неудобен за управляващите. Каквото и да направи или каже, то ще се разглежда като нещо недопустимо.“

Като пример за това Попиванов посочи датата за изборите – „все беше неподходяща“.

След като няма полезен ход, президентът не се старае да се хареса на премиера, а да очертае хоризонт на алтернативата на сегашния модел.

Относно изборите политологът изтъкна, че обстановката е нетипична (заради епидемията) и може много бързо да настъпят промени в нагласите, предпочитанията на хората и съответно – на постижимите електорални проценти на партиите. Кампаниите също ще са по-различни от друг път.

Има нови политически субекти, но за някои от тях имаме впечатления – тези, които  са с лидери Май Манолова или Цветан Цветанов, например. Партията на Слави Трифонов („Има такъв народ“) не се е явявала на избори и е трудно да се предвиди подкрепата за нея от страна на почитатели или привърженици. Със сигурност няма да бъде всепомитаща сила на политическата сцена, каквито бяха при появата си НДСВ и ГЕРБ, отбеляза още Борис Попиванов.

С него разговаря Лъчезар Христов.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени