По време на посещението си в Москва върховният външнополитически представител на Евросъюза Жозеп Борел заяви, че се надява Европейската агенция по лекарствата да одобри руската ваксина срещу Covid-19.
Европа трябва да се обедини, за да ускори ваксинационната си кампания с подкрепата на всички лаборатории, призова директорът на СЗО в Европа Ханс Клуге.
В Унгария идната седмица може да започне имунизацията с руската "Спутник V", обяви премиерът Виктор Орбан. Според договора 10-милионната страна ще получи два милиона дози в следващите три месеца. Унгария първа в Евросъюза освен руската одобри и китайска ваксина.
Чехия затяга мерките за пристигащите от страни с висок риск. Те ще трябва да представят негативен PCR тест, да се поставят под карантина за най-малко пет дни, след което да си направят втори PCR тест.
В Германия не бързат с облекчаване на мерките въпреки относителното подобряване на ситуацията. Здравният министър Шпан:
“Броят на инфекциите намалява, но все още не толкова, колкото бихме искали. За първи път от 3 месеца имаме по-малко от 200 хиляди заразени в Германия”.
В момента в Германия са в употреба три вида ваксини, 80% от обитателите на домовете за възрастни хора са ваксинирани, но за колективен имунитет ще са нужни още месеци, допълват властите.
В Испания отчетоха, че пикът на третата вълна е бил в края на януари. Започна разхлабване на мерките, които в момента засягат две трети от населението. В Мадрид вече е разрешено на терасите в заведенията да сядат шестима души. От здравните власти уточняват:
“Задължителни са маските в заведенията, освен в моментите на консумация. Секторът не е най-големият източник на заразяване. Това става най-вече в семеен кръг и на празненства”.
Заразените в Испания наближават 3 милиона, жертвите на Covid надхвърлиха 60 000. В печалната статистка на страните с най-много починали на глава от населението в Европа начело е Белгия, следвана от Словения, Великобритания, Чехия и Италия.