Eмисия новини
от 00.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Президентско вето върху промени в НПК за фигурата на специалния прокурор

| обновено на 10.02.21 в 15:33
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев наложи вето на промени в Наказателно-процесуалния кодекс, които въвеждат фигурата на специален прокурор с правомощия да разследва обвинител номер едно или негови заместници.

Според президента приетият в края на януари закон не предлага справедливо и устойчиво решение на проблема с липсата на ефективно разследване срещу действащ главен прокурор или негов заместник.

Според държавния глава промените нарушават основни конституционни принципи и създават риск новата фигура да бъде безконтролна.

Действията на специалния прокурор, подобно на тези на главния, не подлежат на йерархичен контрол, посочва в мотивите си Радев и допълва, че когато определени прокурорски решения се вземат извън системата за йерархичен контрол те много по-лесно могат да се използват за прикриване на престъпления, разследването да служи за упражняване на незаконно въздействие върху самия обвинител номер едно, неговите заместници, а чрез тях и върху обикновените прокурори. Не е случайно, че подобно институционално решение не се открива никъде другаде в държавите-членки на ЕС, посочва още президентът.

С въвеждането на нова длъжност „прокурор по разследването срещу главния прокурор или негов заместник“ се нарушават редица основни конституционни принципи, сред които независимостта на съда, независимостта на прокурорите в рамките на съдебната власт и равенството на гражданите пред закона.

В мотивите си президентът посочва, че проблемът с липсата на ефективно разследване срещу действащ главен прокурор или негов заместник, както и срещу лица на висши държавни длъжности, е основно предизвикателство пред върховенството на правото у нас. 

За последната година и половина това е третата различна законодателна инициатива на управляващото мнозинство, която се опитва да намери решение на проблема.

Според Радев люшкането между различни институционални варианти явно показва, че проблемът е сложен, концепцията за решението му все още не е избистрена и дебатите трябва да продължат в експертен кръг.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна