Eмисия новини
от часа
Българско национално радио © 2021 Всички права са запазени

165 vjet nga themelimi i vatrës së parë kulturore në Bullgari

Vatra e parë kulturore në Svishtov
Снимка: firebrand.blog.bg

Sot mbushen 165 vjet nga fillimi i veprimtarive të të ashtuquajturave “vatra kulturore” në Bullgari. Këtë ditë në vitin 1865 në qytetin Svishtov u themelua vatra e parë kulturore me iniciativë të Emanuill Vaskidoviç, Georgi Vlladikin, Hristaki Fillçov dhe Dimitër Naçoviç.

Në të u themelua muzeu i parë bullgar, biblioteka e parë publike me një dhuratë prej 800 librash në gjuhë të ndryshme, u krijua kori i parë bullgar për këndim polifonik.
Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.