Georgi Gospodinov

Shkrimtari Georgi Gospodinov me çmimin e radhës ndërkombëtar

Shkrimtari bullgar Georgi Gospodinov mori çmimin në festivalin "Ditët letrare Usedom", informon BNR "Horizonti". Forumi letrar mban emrin e ishullit gjerman Usedom, i vendosur në ujërat e Detit Baltik, i cili lidh kufijtë e Gjermanisë dhe Polonisë...

botuar më 21-04-18 2.55.MD
Takimi i Georgji Rakovskit me Tiho dhe Tonka Obretenovi në qytetin Ruse

Një ekspozitë digjitale në qytetin Ruse prezanton dokumente shumë pak të njohura për jetën dhe veprimtarinë e Rakovskit

Në lidhje me 200 vjetorin nga lindja e Georgi Rakovskit, ekspozita online në qytetin Ruse prezanton dokumente shumë pak të njohura për jetën dhe veprimtarinë e revolucionarit. Administrata e rrethit në qytetin e Danubit specifikon se ekspozita,..

botuar më 21-04-17 7.15.PD

Talenti i gjithanshëm i Rosen Karamfillov – për krijimtarinë dhe pandeminë

Poet, shkrimtar, artist, muzikant - një person i gjithanshëm që ruan me xhelozi spontanitetin e vet - Rosen Karamfillov përdor secilin prej talenteve të tij për të përcjellë një mesazh të caktuar, si dhe për të shëruar shpirtin njerëzor. Biseda me të..

botuar më 21-04-14 7.15.PD

Dita e poezisë hungareze në Sofje - nderim ndaj Laslo Nagi, përkthyes i poezisë popullore bullgare

Dita e poezisë hungareze shënohet në Hungari  që nga viti 1964, në datën e ditëlindjes së poetit Atilla Jozhef (1905-1937). Çdo vit  më 11 prill hungarezët nderojnë poezinë hungareze me lexime letrare dhe prezantime të librave. Gjatë këtij viti..

botuar më 21-04-11 9.25.PD

Piktura animaliste shkëlqyen në panelet elektrike në Sofje

Imagjinoj një ambient urban të përmbushur me art, i cili sjell një gjendje shpirtërore pozitive, thotë piktorja Anelija Aleksandrova-AJA. Ajo ka mbrojtur një doktoraturë në historinë e artit dhe në artet e pikturimit në degën “Afreske” dhe..

botuar më 21-04-10 7.10.PD
Maria Bakallova

Bullgarja Maria Bakallova nuk arriti të fitojë Çmimin e Aktorëve në ShBA

Bullgarja Maria Bakallova nuk arriti të fitojë Çmimin e Aktorëvenë ShBA për aktoren më të mirë dytësore për rolin e saj në filmin “Borat 2”. Çmimin e mori artistja jugkoreane Yun Yu-jun për mishërimin e saj në filmin “Minari”. Çmimet..

botuar më 21-04-05 2.16.MD

Indonezia po viziton Sofjen

Një fotoekspozitë nga arkipelagu më i madh i tokës i gëzon kryeqytetasit, derisa shëtisin në kopshtin “Kristal” në qendër të qytetit. Nën moton  “Çudirat e Indonezisë” fotografitë ekzotike na shpien në gjerësi të tjera më diellore e të ngrohta..

botuar më 21-04-03 1.30.MD

Koreografja Janica Atanasova është e nominuar për çmimin Fluturimi në Art 2021

Çmimi prestigjioz për krijues të rinj në Bullgari - Fluturimi në Art “Stojan Kambarev” seleksionoi për vit të dytë të radhës përfaqësues të artit të vallëzimit në personin e Janica Atanasovës. Gruaja e re është e nominuar për shkak të punës së saj si..

botuar më 21-04-03 8.05.PD

Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë

2 prilli është Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë. Data u zgjodh sepse atëherë ka lindur Hans Christian Andersen. Këtë vit ngjarja botërore organizohet nga Shtetet e Bashkuara të cilat kanë vendosur që ajo të kalojë me moton "Muzika e..

botuar më 21-04-02 11.11.PD
Salla e re e e pasqyrave në Muzeun e Humorit dhe Satirës në Gabrovo

Sot shënojmë Ditën e Shakasë

Sot festojmë Ditën Ndërkombëtare të Humorit dhe Shakasë. Këtë ditë Muzeu Bullgar i Humorit dhe Satirës në qytetin Gabrovo shënon përvjetorin e vet të 49-të. Motori kryesor për krijimin e muzeut është drejtori i tij i parë Stefan Furtunov, një..

botuar më 21-04-01 12.24.MD