Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По спечелен проект по европейска програма:

Проучват и почистват Бургаския залив, повишават знанията за морската околна среда

Целта е устойчиво управление на морските ресурси и постигане на т.нар. син растеж

| обновено на 01.03.21 в 09:28

Предстои мащабно проучване на екологичното състояние на Бургаския залив по европейски проект. То ще се реализира от Община Бургас и университет „Проф. д-р Асен Златаров“ и е под наименование „Повишаване на знанията за морската околна среда за устойчиво управление на морските ресурси и постигана на целите на син растеж“. Това е дългосрочната стратегия в подкрепа на устойчивия растеж в морските отрасли като цяло. В основата й е ефективното използване на потенциала на морето и брега за създаване на работни места и икономически подем на крайбрежните райони.

Предвидените изследвания ще се извършат с помощта на специализирана апаратура – ще бъде закупен дистанционен подводен управляем апарат. С него ще бъде събрана възможно най – много информация за състоянието на морската околна среда и намиращите се в нея отпадъци както на повърхността , така и на дъното. А там има какво ли не, като замърсеността се увеличава през годините разказва водолазът Стоян Димитров, председател на сдружение „Приятели на морето“ – Бургас, които провеждат периодично акции по почистване на места по морското дъно: 

"Намира ли сме какво ли не - стъклени бутилки, найлони, най - много са пластмасови отпадъци, дори колелета! Хората си мислят, че като хвърлят нещо, което не виждат то ще изчезне, но не е така. Тези боклуци са неразградими и остават завинаги. Бургаският залив е замърсен и това се доказва от факта, че през последните 2 години изчезва черната мида, а тя е филтърът на морето!"    

Целта на проекта е да се установи степента на замърсяването на Бургаски залив и да се предприемат необходимите дейности за тяхното почистване, което ще допринесе за подобряване на състоянието на околната среда. В рамките на предвидените дейности университет „Проф. д-р Асен Златаров“ ще разкрие и нова дисциплина „Полимерни замърсители в морска среда“, разказа проф. Севдалина Турманова експерт към проекта:

"Тя ще е към магистърски програми „Екология и опазване на околната среда”, „Екология и екологичен мениджмънт” и „Технология на материалите и материалознание". Създаването на дисциплината е обвързано с анализа и класификацията на полимери в морските води и провеждането на сезонен мониторинг."
Освен проучването на замърсяването в залива, ще се предприемат и конкретни мерки за почистването на морското дъно чрез водолазни екипи. Предвидени са и публични дейности по проекта като научна екоконференция, събития тип "научно кафе", в които ще вземат участие учени, представители на бизнес и местната общност. С цел поощряване на представителите на ресторантьорския бизнес ще бъде разработен и син етикет – той ще се дава на заведения, които са се включили в инициативата и не предлагат пластмасови опаковки за еднократна употреба:
"Очакван резултата по проекта е намаляваща тенденция в количеството на морски отпадъци , плаващи върху водната повърхност и отложени по морското дъно, както и повишаване на ангажираността  и отговорността на всеки един от нас в опазване на морската околна среда", посочи още проф. Турманова.
Проектът „Повишаване на знанията за морската околна среда за устойчиво управление на морските ресурси и постигане целите на син растеж“ се финансира по Програма за морско дело и рибарство 2014 – 2020 г. и е с продължителност - 24 месеца.

повече може да чуете в звуковия файл:

Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент. 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна