Основата на промените трябва да бъде процентът, който се отделя от БВП за здравеопазване
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Нуждата от устойчива и ефикасна здравна система, ориентирана към здравето и конкретните здравни нужди на отделния човек провокира създаването на инициативата “Заедно за повече здраве”.
В нея се включват три организации Български лекарски съюз, Съюзът на фармацевтите и Асоциацията на научноизследователските дружества в лекарствената индустрия, като целта им е да покажат, че заедно са единни в желанието си за промени в здравеопазването.
“Смятаме, че трябва да се говори вече в нашата държава за ускорено развитие на здравеопазването”, казва председателят на УС на Българският лекарски съюз д-р Иван Маджаров.
Според него, в българското здравеопазване в области, в които правилно се е инвестирало, имаме значителни успехи. В сравнение с петте най-развити държави в ЕС, здравеопазването в страната ни значително изостава.
По думите на Иван Маджаров основата на промените трябва да бъде процентът, който се отделя от БВП за здравеопазване. “Това е повтаряно многократно. България продължава да отделя 4 - 4.2% от БВП за публични разходи за здравеопазване, на фона на средния за ЕС 8% от БВП, а в развитите държави се отделят над 8%. Това показва, че проблемът не е, че имаме по-нисък БВП, а и отделяме по-малко средства за здравеопазване.
Тези инвестиции трябва спешно да се насочат в кадри и в технологии, които да гарантират проследимост на процесите и точни данни какво се случва в здравеопазването. Това са основни неща, около които трябва всички да се обединят, защото вземането на решения “на парче” виждаме, че не носи резултат”, коментира той.
Чуйте целия разговор на Лъчезар Христов в звуковия файл.