Точно година след началото на първия локдаун в Нидерландия - днес започна гласуването на парламентарните избори. То ще продължи три дни, за да няма големи струпвания на вота в условията на епидемия.
Коронакризата доминираше кампанията, в която опозиционните партии критикуваха работата на правителството по време на епидемичната обстановка и кандидатите обясняваха как ще възстановят икономиката.
През първите два дни за гласуване - днес и утре, уязвимите групи ще могат да дадат своя глас, а всички останали - в сряда. Хората над 70-годишна възраст имат правото да гласуват по пощата.
В някои общини ще има избирателни секции, в които ще може да се гласува, без да се слиза от колата, а в Амстердам ще бъде разкрита секция за велосипедисти.
Около 2,4 милиона избиратели, които са на възраст над 70 години, имат право да гласуват по пощата.
Кметицата на Амстердам Фемке Халсема заяви:
"Мисля, че за първи път имаме възможност за гласуване от личния автомобил. И това е много хубаво, защото дава сигурност на хората. Ако ги е страх да гласуват, могат да дойдат тук и не трябва да излизат от колата, за да дадат своя глас по безопасен начин."
Консервативната Партия на свободата и демокрацията, начело с премиера Марк Рюте, се очаква да спечели най-много места в 150-членната долна камара на парламента.
Ако това се осъществи, той първи ще има възможността да започне преговори за съставяне на нова коалиция и ако успее, ще стане най-дълго управлявалият нидерландски лидер, тъй като е на власт от 2010-а.
Снощи обаче полицията използва водно оръдие срещу участниците в протест срещу неговото управление и Covid рестрикциите, чрез които е наложен и вечерен час в страната.
Нидерландия е в локдаун от средата на януари. Забранено е събирането на повече от двама души, ресторантите и баровете са затворени, въведен бе и вечерен час, но за тази мярка в дните на изборите ще бъде направено изключение.
Партията на Рюте води в в социологическите проучвания, макар че все още много хора не са решили дали ще гласуват, отбелязва Асошиейтед прес.
Рюте (54 г.), който ръководи страната повече от десетилетие, през последните четири години е начело на четирипартийна коалиция.
Сега на вота общо 37 политически формации - рекорден брой за последните няколко десетилетия, се борят за 150 места в долната камара на парламента. Съставът на 75-членната горна камара се попълва от провинциалните парламенти.
Политическият пейзаж в Нидерландия често е фрагментиран, което обикновено води до сложни управляващи коалиции, отбелязва още Франс прес.
Франс прес определя изборите като първи важен тест за политиката на европейско правителство за коронавируса тази година. В предизборната кампания, очаквано доминирана от Covid-19, почти изцяло отсътваха обичайните водещи теми от предишни кампании като имиграцията и европейската интеграция.
Потвърдените случаи на коронавирус в Нидерландия, с население от над 17 милиона души, са повече от 1 милион и 150 хиляди. Страната е на 21-о място в света по този показател. Починали са над 16 хиляди от заразените.
Изборите в страната са следени внимателно в целия ЕС. Нидерландия е петата икономика в еврозоната и най-силният глас след Германия в подкрепа на финансовата дисциплина.
Правителството на премиера Рюте падна през януари - броени седмици преди редовните избори, заради скандал във връзка с принуждаването на близо 20 хиляди родители, неоснователно заподозрени в измами, да върнат надбавки за своите деца.
Нидерландският премиер в оставка обаче е известен с умението си да излиза невредим от скандали. Според анализатори е напълно възможно той да остане на власт и след тази афера.