Eмисия новини
от часа
Българско национално радио © 2022 Всички права са запазени

Tatjana Llollova me çmimin “Ikar” për kontributin e jashtëzakonshëm në teatër

Tatjana llolova
Снимка: Ani Petrova

Aktorja e shkëlqyer e filmit, teatrit dhe televizionit Tatjana Llollova, e cila vdiq më 22 mars në moshën 87 vjeç, do të marrë pas vdekjes Çmimin “Ikar” për kontributin e jashtëzakonshëm në teatër. Bordi i Drejtorëve të Lidhjes së Artistëve që në fillim të shkurtit vendosi që çmimi t’i dorëzohet një prej aktoreve më të dashura bullgare, informon organizata. Çmimi duhet të shpallet së bashku me nominimet në të gjitha kategoritë në Ditën Ndërkombëtare të Teatrit - 27 Marsi.

Sot Teatri Satirik hap dyert për të gjithë njerëzit që duan t’i thonë lamtumirë artistes Tatjana Llollova. Adhuruesit e saj do të jenë në gjendje të lënë fjalët e tyre për aktoren në një libër përkujtimor dhe të vendosin lule.


Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
Подкасти от БНР