Bratislava

Dimana Ivanova - deri në Sllovaki dhe mbrapa

“Ne bullgarët, jemi njerëz shumë të respektuar dhe të dashur në Sllovaki. Ky është mbase shteti i vetëm, ku kam ndier një nderim dhe krenari të vërtetë se jam bullgare ” - kështu e fillon tregimin e saj për Sllovakinë një bullgare e re, nxënëse e..

botuar më 20-08-27 12.05.MD
Stojanka Boneva, Eva Gjeorgjieva dhe Janka Rupkina

Eva Georgieva – “Dallëndyshja e bardhë” e këngës nga krahina e Dobruxhës

Eva Georgieva është mes këngëtareve më të njohura popullore bullgare e cila ka lënë gjurmë të thella në kulturën tonë kombëtare. Ajo është dhe bashkëthemeluese e Trios “Bëllgarka”. I krijuar gjatë vitit 1975, formacioni folklorik vite të tëra..

botuar më 20-08-17 2.47.MD
Një kuadër nga videoja me interpretim të Stojan Veliçkovit, të xhiruar nga Simon Ljonebah gjatë vitit 1998 në Danimarkë.

Kujtim për këngëtarin folklorik legjendar Stojan Veliçkov

Me mjeshtërinë e vet të përsosur ai ka mahnitur dhe publikun e përkushtuar, dhe atë të paanshëm si tek ne ashtu dhe nëpër botë. Ata, të cilët e kanë dëgjuar dikur thonë se “fyelli i tij nxjerr melodi dhe flet”... Ekzekutimet i tij të tërheqin jo..

botuar më 20-08-16 5.10.PD

Megan Fox xhiron një film në Bullgari

Aktorja e Hollivudit Megan Fox është në Bullgari tashmë më se dy javë. Ylli merr pjesë në xhirimin e filmit “Till Death” në studion kinematografike “Nju Bojana”. Aktorja 34 vjeçe luan rolin e Emës, e cila përpiqet të shpëtohet nga vrasësit...

botuar më 20-08-05 11.19.PD

Mjeshtri Minço Todorov: Për të qenë autentike, punimet prej druri duhet të bëhen vetëm me dorë

Zanati përmes të cilit zakonisht një copë dru fiton një jetë krejtësisht të re ka rrënjë të thella tek ne. Mbase u kujtuat se po bëhet fjalë për drugdhendjen. Korniza të punuara me finesë dhe panele druri zbukurojnë jo një e dy shtëpi bullgare. Përveç se..

botuar më 20-07-23 1.41.MD
doktor Aleksandër Sirakov

Mjek bullgar në bordin e një reviste mjekësore me influencë

Doktori 28 vjeçar Aleksandër Sirakov nga Spitali Universitar "Shën Ivan Rillski" është bullgari i parë në bordin e revistës me autoritet për sëmundje cerebrovaskulare - "International Neuroradiology". Ai është edhe recensues në revistën për..

botuar më 20-07-13 7.05.MD

Stojan Jorgov – mbledhësi i historive, i cili e shikon botën përmes objektivit fotografik

Stojan Jorgov zgjedh të prezantohet para publikut bullgar  me ngjyrat e gamës bardh e zi - ajo dritë e veçantë, nga e cila ajri i ngrohtë i shkretëtirës fillon të dridhet përpara syve të tu, kurse lëkura të rrëqethet nga flladi i kripur dhe i freskët i..

botuar më 20-07-03 1.07.MD

Dojçin Vlladimirov dhe “Princesha e Zezë “ nga ferma e tij për zambakë uji

Një ish ushtarak, hobi i të cilit është rritja e bimëve ekzotike, krijoi fermën e parë tek ne për zambakë uji. Ai kujdeset për 38 lloje të ndryshme të kësaj luleje në liqene të krijuara të posaçme për rritjen e tyre në një sipërfaqe prej 19 hektarëve..

botuar më 20-06-30 1.17.MD

Një bullgar është nominuar për listën botërore të biznes famës për vitin 2020

Sipërmarrësi social Boris Kolev është ndër 8 finalistët dhe është evropiani i vetëm i nominuar për Sallën Globale të Biznes Famës për vitin 2020. Ky është konkurs i një prej fondacioneve më të mëdha në sferën e biznesit sipërmarrës Junior Achievement...

botuar më 20-06-10 1.17.MD
Kirill Donçev dhe Orlin Velev

Bullgarët në ekipin e Elon Musk

Dy specialistë bullgarë janë pjesë e ekipit të afaristit amerikan Elon Musk, i cili punoi mbi lançimin historik të raketës SpaceX në Hapësirë . 30-vjeçari Kirill Donçev është drejtor për operacionet në tokë gjatë përgatitjes së lançimit të..

botuar më 20-06-07 6.30.PD