Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ива Дойчинова: Личният почерк отличава добрия журналист от масата (втора част)

Говорят експертите по темата, които има какво да кажат за добрата, чистата журналистика и които ще оценяват кандидатите в конкурса WebReport  на най-големия интернет портал Dir.bg.

Продължение на интервюто. Първата част можете да видите тук:

- Кой беше последният журналистически материал, който Ви впечатли?

- Мисля, че интервюто на Опра с Мегън и Хари стана повод отново да видим висшия пилотаж в журналистиката. Освен умелото боравене с деликатните теми, свързани с живота на кралското семейство, Уинфри има едно изключително качество: много леко и живо води разговора. Задава въпроси дори с очи и коментира с мимиката си. Напоследък следя и цели проекти, които показват собствен стил и становище дори със структурата на медията. Това са Healthnews.bg, направен от младия Атанас Георгиев. Сайт, насочен само към "здравото" в новините около коронавируса и не само и директно назоваващ невярното. Другият ми личен фаворит е сайтът toest.bg.

- Помните ли Вашето лично начало в журналистиката?

- Като стажант в програма "Хоризонт" на БНР направих интервю с Радой Ралин. Той ме покани в дома си в кв. "Изток" за дълъг, дълбок и много непосредствен разговор. Цялото интервю трябваше да влезе в Златния фонд на БНР, както обеща моят ментор, но май си е останало само обещание, защото не го открих след като се завърнах в общественото радио. В такива случаи остават спомените за думите. Радиожурналистиката, ако не се дигитализира и запази, си остава "писане във вода". Има нещо красиво в тази мимолетност.

- Какво дава и какво взема тази професия според Вашия личен опит?

- Професията дава име, ако успееш да си го създадеш, да бъде добро и да го пазиш такова. А името е всичко, което със сигурност имаме и със сигурност остава. Популярността обикновено дава. Понякога и поводи за атаки от жълтата преса, но това засега не ме е засегнало така, че да реагирам сериозно.

- Има ли млада гвардия журналисти според Вас, които да дадат надежда за добрата журналистика?

- В Радио "София" определено има. Нашият екип е много млад, отворен да се учи, любопитен и с непрестанен стремеж към прецизност. Много е важно за мен да ги подтиквам към онази свежест, която носи младостта. Личният почерк, отново ще го повторя, е онова, което отличава яркият и видим журналист, от масата. Има някои проекти на млади студенти, които творят с много хъс и гражданска позиция, какъвто е например "Слово 111".

- Винаги, но особено напоследък, журналистиката е била обект на коментари от хора извън нея - обективна ли е, не е ли, чиста ли е, добра ли е. Как ви се струва - трудно ли се поддържа хигиена на информацията в днешно време и как успявате да го правите във Вашата медия?

- БНР е медията с най-висока степен на обществено доверие в последните години и това е звание. Едно от основанията за това е, че е обществена, т.е. обществото чрез данъците си дава своя личен ресурс това да е така. Другата важна причина е смелостта на екипите в БНР, които отстояват стандартите в професията с цената на бунтове. Свидетел съм на кризата от 13 септември 2019 г. със спирането на програма "Хоризонт" и зная, че е наистина трудно да работиш спокойно в такива времена. Но ако нямаш гръбнак - нямаш нищо в тази професия.

Следва продължение на интервюто на Ива Дойчинова пред Dir.bg.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени