Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празнуваме Лазаровден

| обновено на 24.04.21 в 07:53
Лазаровден в с. Тодорово, Плевенско, 24 април 2021 г.
Снимка: Ани Петрова

Днес е Лазаровден. По този повод във всички православни храмове се отслужва Света литургия.

По традиция днес се изпълнява обичаят Лазаруване. Млади жени, наречени лазарки, облечени в народни носии берат цветя, с които плетат венци за утрешния празник Цветница. Момите обикалят и къщите, пеят обредни лазарски песни, благословят стопаните за здраве, щастие и берекет, а те ги даряват с яйца, пари и плодове.

 Лазаровден и Цветница са сред най-очакваните и обичани пролетни празници в Ямболско. В региона изминалата седмица се е наричала Лазарова, тъй като през нея девойките се подготвяли за лазаруването.

В много от селата традицията се е запазила до 60-те години на миналия век. народната певица Донка Бумбалова, която е родом от село Каравелово, си спомня:

 - Събирахме се в училище. Всички носехме цветя, правехме си венчета и песни пеехме и играехме. Ходехме от къща на къща да пеем и която ни води, целува ръката на стопанката и ѝ дават паричка.

В региона обичаят Лазаруване е познат и като Буенек и Ромбана, а в групите са взимали участие по 20- 30 девойки на възраст от 14 до 18 години.

Лазаруването ще възстановят днес 11 момичета в етнографския музей на открито „Етъра“ край Габрово. Ето какво споделиха те пред кореспондента на БНР:

-  Няма как да се омъжа без да съм била лазарка и си казах, ами няма как ще бъда лазарка. Нямам търпение да танцуваме, да пеем заедно, да се забавляваме!

-  Всяка от нас носи пролетни цветя и всяка от нас вие венче. След това ги хвърляме в реката.

Лазаровден е един от най-красивите празници и може би най-чаканият от редовните посетители на музея на открито край Габрово. 

Момичетата, които се подготвят за празника, са от габровски гимназии. Някои от тях вече са лазарували и тази година са довели свои приятелки. Така нареченото „Училище за лазарки“ е инициатива на екипа на Етнографския музей, подета преди десетина години. Уредници от „Етър“-а ги запознават с народната обредност, със символиката, учат ги на песните и танците, които се изпълняват на този ден.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна