Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебати в Европарламента преди вота за търговската сделка с Великобритания

| обновено на 27.04.21 в 17:51
Снимка: europarl.europa.eu

Повечето евродепутати, председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен и португалското председателство на Съвета на ЕС призоваха да се гласува в подкрепа на търговското споразумение с Обединеното кралство. Това стана по време на проведените днес дебати в пленарна зала.

Евродепутати заявиха, че подкрепата на споразумението е най-добрият вариант за смекчаване на най-лошите последици от Брекзит и за гарантиране целостта на единния пазар.

Като подчерта, че разбира нежеланието на част от тях да гласуват документа, председателката на Комисията допълни, че той има смисъл, само когато е приложен на практика.

„Споделям опасенията на някои от вас от едностранните действия на Обединеното кралство, откакто споразумението започна да се прилага временно. Оттогава видяхме да изникват редица проблеми - някои от тях очаквани, други - появяващи се, но много от тях бяха последствие от Брекзит, какъвто го избра Обединеното кралство. Но независимо от причините, трябва да се фокусираме върху общите решения. Едностранните действия няма да ни доведат до никъде“, каза Урсула фон дер Лайен.

„Брекзит е грешка, която прерасна в насилие“, каза докладчикът по досието Андреас Шидер, като очевидно визираше размириците в Северна Ирландия. Той добави, че тя е породена от национализъм и късогледство, като се е случила благодарение на британските милионери, а от нея са потърпевши британските граждани.

Ръководителят на групата на ЕНП Манфред Вебер разчете посланието на британския премиер Борис Джонсън като „Не ми пука, дори и за моя собствен подпис“. Той определи Брекзит като ситуация, от която губят и двете страни.

Евродепутатът от партията на европейските консерватори и реформисти Андрей Слабаков обвини преговарящите за това, че са допуснали тежък режим на влизане на културни дейци на британска територия, без реципрочност от страна на ЕС.

„На мен ми изглежда, че сякаш сте продали европейските творци и артисти. Не може да имаме нормални добросъседски отношения, ако културните ни дейци нямат равни права. За какъв културен обмен говорим въобще“, каза той.

Споразумението ще се гласува днес, а резултатите ще бъдат обявени утре сутринта.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна