От днес в продължение на 3 дни десетилетният Кипърски въпрос отново е на водещо място в международния дневен ред. В Женева започва неформална петстранна среща под егидата на ООН, първата след срива на преговорите за решаването му преди почти 4 години, която ще търси начин за възобновяване на мирните усилия.
Целта на свиканата от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш конференция е да установи дали има допирни точки между страните в кипърския конфликт, за да се намери трайното му решение в обозримо бъдеще.
За първи път след прекъсването на преговорите през юли 2017 г. на една маса сядат лидерите на двете разделени кипърски общности Никос Анастасиадис и Ерсин Татар, външните министри на трите страни-гаранти Гърция, Турция и Великобритания, и генералният секретар на ООН.
Работата на срещата започва днес следобед с двустранни консултации на Антониу Гутериш с двамата кипърски лидери.
В Женева кипърската гръцка страна и Гърция ще настояват за възобновяване на преговорите за обединение на Кипър като двузонална, двуобщностна федерация с политическо равенство, както е според резолюциите на ООН.
Анкара и кипърското-турско ръководство декларираха многократно, че ще обсъждат „единствения реалистичен начин за решение” - създаването на острова на две равнопоставени суверенни държави.
Кипърският въпрос и срещата в Женева са част от отношенията между Европейския съюз и Турция, положителният дневен ред в които ще бъде обсъждан на заседанието на Европейския съвет през юни.
Молитви за бъдещето на острова
Молитви за бъдещето на Кипър отправят петимата религиозни водачи на острова - архиепископът на Кипър Хрисостомос Втори, главният мюфтия Талип Аталай, главите на маронитската, арменската православна и католическата църкви, във връзка със започващата днес в Женева конференция. Те излязоха с общо послание към политическите лидери, участващи в нея.
Водачите на петте религиозни вероизповедания изразяват очакванията си, че срещата ще сложи край на безизходицата на острова, тъй като се провежда в „свято време за християни и мюсюлмани – Великден и Рамазан, когато ние в църквите и джамиите по целия остров искаме прошка, молим се за ближния и вярваме във възможността за нов живот”.
„След десетилетия на конфликти, недоверие, разделение и несигурност, ние се молим Всемогъщият Бог да ви напътства във всяка стъпка, да вървите по пътя на мъдростта и правдата”, се казва в съвместното съобщение.
Християните и мюсюлманите принадлежат на целия остров и политическите лидери трябва да започнат общо пътуване за засилено сътрудничество и съпричастност между двете общности, за да излекуват спомените и доверието да замени страха, посочват петимата религиозни водачи в Кипър.